woodford reserve rye
İÇKİ,  VİSKİ

Woodford Reserve Rye – Çavdar Viskisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde Doğu ve Batı kıyısı dışında genelde kırsal alandır. Kentucky Doğu yakasına yakın olsa da içerlerde kalan kırsal bir eyalet. Woodford Reserve Damıtımevi de Kentucky, Versailles’de. Fransa’daki Versailles Sarayı’ndan geliyor bölge ismi. Tanıtımevi kireçtaşından yapılma yapılarıyla oraların tarihi ve kültürel sit alanı diyelim.

Kentucky’deki küçük ama ana damıtımevi günde 45-50 fıçı viski üretiyormuş. Bourbon üretmesine rağmen bakır imbik kullanıyorlar ve üç kere damıtma yapıyorlar. Amerika’da üretilip, İrlandalılar gibi damıtıp, İskoçya’da üretilmiş imbikleri kullanıyorlar.

Elijah Pepper damıtmayı 1797’de Virginia’dan öğreniyor ve Woodford Kasabası merkezi Versailles’e yerleşerek mısır viskisi yapmaya başlıyor. Oğlu Oscar, İskoç fizikçi ve kimyager James Christopher Crow’u 1830’da baş damıtımcı yapıyor. Crow her üretimde tutarlı ve güvenilir ürün geliştirmek için çalışıyor ve fıçı içini yakmanın ve sour mash (bizdeki ekşi maya ekmek gibi, bir miktar pişmemiş hamurun yeni hazırlanan hamura eklenerek mayalamasını sağlama diye özetleyebiliriz) kullanmanın önemini kavrıyor ve diğer üreticilerin de kavramasını sağlıyor.

Woodford Reserve aslında bourbon üreticisi. Bakır imbik kullanıyorlar ve 3 kere damıtma uyguluyorlar. Detaylı bilgi için bakınız Viski Üretim Süreci – Damıtma. Uzun ve ince boyunlu imbikler kullanıyorlar ki bu imbikler en uçucu ve yumuşak aromalı alkolün damıtılmasını sağlar. Fıçılama için yarım yakılmış fıçılar kullanılıyor ve 6-7 sene bu fıçılarda olgunlaştırılıyor. Detaylı bilgi için bakınız Viski Üretim Süreci – Fıçılama. %55 alkol oranında fıçılama yapılıyor ve %45,2 alkol oranında şişeliyorlar.

Çavdar soğuk iklim seven bir tahıl bu yüzden Kanada’da sık yetiştiriliyor ve viski yapımı için kullanılıyor. Çavdar viskileri Kanada ile anılıyor. Yine bu konuda detay bilgi şuradan ulaşılabilir Viski Ülkeleri – Kanada, Japonya ve Diğer Ülkeler. Çavdar viskilere baharatlı, karabiberli bir aroma veriyor. Bir içkinin çavdar viskisi olabilmesi için mayşenin en az %51 çavdar içermesi gerekiyor. Jack Daniel’s, Jim Beam, Woodford Reserve gibi bourbon üreticileri çavdar viskisi de üretiyor. Daha sık kokteyllerde kullanılıyor.

Bazen evde kendi harman viskimi yapıyorum. Islay ve Speyside single malt ya da bourbon ile İskoç harman karıştırıyorum. Ki bourbon ile tahıl ağırlıklı viski karışımlarını seviyorum. Çavdar viskileri ne bourbon kadar tatlı karakterde ne sık tüketilen İskoç harmanlar kadar tahıl karakterde.

Woodford Reserve Çavdar viski koyu kehribar renginde. Tahıl kokusu arkasında karamel, vanilya, tarçın, yaz meyveleri ve badem – fındık kokuyor. Pekmez, bal, karabiber, karanfil, ufacık kimyon ve taze meyve tadında. Bitiş uzun sürüyor ve mutlu ediyor, yine tatlı ve baharatlı karakterde.