Yemek

 • 7 Mehmet – 2020

  7 Mehmet bi uğrayıp yemek yiyip çıkalacak yer değil aslında. Yani güncel menüden (menü sürekli değişir diye biliyorum) seçim yaparken önce içki eşliğinde bir giriş, gelişme, sonuç tadında saatler harcamanız gereken bir yer. İlk 2013’de gelmiştim bir akşam vakti arkadaşlarla, o yazı şurada; http://e-yazi.com/7-mehmet-antalya/ Yıllardır bu sitede en çok tıklanan yazı oldu yukarıdaki. Eskiden yorumlar vardı bu yazıyla ilgili siteyi güncelleyince yok ettim. Yazıyı okuyanlardan yediklerimi eleştirenler çok oldu, oraya gidip de şunu mu yedin dediler, 7 Mehmet beğenilmez mi dediler. Yaranamadım, daha uzun süre harcayacağım bir ziyaret yapmak bu yüzden hep aklımdaydı. Çıralı dönüşü Termessos Antik Kenti’ne çıktık. Biraz yorucu oldu, dönüşte bir de 7 Mehmet’e uğrayalım öyle eve…

 • Çınaraltı Mangalbaşı – Çayyolu – 2020

  6 ağır kıro erkekten oluşan grubumuzdan bir süre önce ayrılan “beyin göçü” bir arkadaş bir süreliğine memlekete geldi. Sürekli gittiğimiz rakıcımızı bu sefer değiştirelim dedik. Alışkanlıkları yıkmanın verdiği yüksek riske aldırmadan bir arkadaş burayı önerdi, hatta bizzat gidip yüz yüze yer ayırtmış çünkü telefonuna ulaşamadık. Belki bu yazıyı yazarken bir telefon ayarlamışlardır. Ankara dışında birkaç şehirde daha varmış Çınaraltı, Ankara’ya yeni gelmiş ilk şube, Çayyolu, Park Caddesi’nde. Burası tam olarak “şerefsizim aklıma gelmişti” dediğim bir mekan. Her masa ortasında mangal var. Kendiniz pişiriyorsunuz. Üstüm başım kokmasın diyorsanız orası zor. Ama her yer duman altı da değil. Mangalın üstünde hem ışık veren hem dumanı çeken kocaman bir baca var. Yemek bittikten…

 • Arikanda River Garden – Adrasan – 2015

  Adrasan’a büyük hayallerle gitmiştik. Herkes sessizliği, sakinliği ve doğa güzelliğinden bahsetmişti. Gittiğimizde orman yanmıştı, belediye hizmetleri LEŞŞŞŞŞŞ, oteller dışında akşam yemek yiyebileceğimiz merkezde doğru dürüst yer yok, oteller torunlara baksınlar diye getirilen nine dederle tıka basa. İki gün sonra çıldırıp Kaş’a gittik. Hiç mi güzel bir şey yok. Var… Hemen kuzeyde adını bilmediğim bir nehir etrafındaki otel ve restoranlar çok güzel. Bazı mekanlar dışarıdan misafir almadığı için giremedik, tamamen tesadüf Arikanda’ya girdik.

 • Ankara Mekan Potporisi

  IF Performance Hall, Ankara Ankarada Tunus caddesinde konumlanmış  mekan’da önceden if rock bar vardı. Şimdilerde ise yenilenen konspetiyle pop müzik çalınıyor bu mekanda. Mekan olarak tek takıldığım nokta en güzel konserlerin perşembe günü 00.00da olması ya arkadaş çalışıyoruz, sabah erken kalkıyoruz bu günde ne var anlamıyorum. Örneğin Zakkum konseri her ayın son haftası Perşembe günleridir. Yada Cem Adrian … Bunun gibi daha çok örnek verebilirm. Nekadar saçma ve kalabalık bulsamda sıkıldığımda yada değişiklik aradığımda mutlaka 1 saatte olsa uğrarım.  Yıllardır aynı çizgisinde devam eden kaliteli bir mekan ama bana göre  artık ufak gelmeye başladı. Bu arada hafta soları gidecekseniz mutlaka rezervasyon yapmayı unutmayın. İçecek fiyatlarını hatırlamıyorum ama bir çok mekana…

 • Tavacı Recep Usta – Çayyolu – Ankara – 2015

  Recep Usta’nın ilk yeri Esattaydı. Sonra Dikmen Vadisi’nin en “her yere hakim” noktasına taşındılar. Uzun süredir de Çayyolu’nda bir şubesi var. Twitter ile hükümet arasında gerginlik olmuştu bir ara, Twitter’dan gelenleri öğlen burada ağırladılar. Yani Ankara’da gidilebilecek en güzel, özel yerlerden birisi. Dikkat, lezzetli demedim! Bir de bir hatırlatma gelen hesabı yalnız adisyonda görüyorsunuz. Menüde fiyat namına hiçbir şey yazmıyor. Ne yani pazarlığa mı tabi?

 • Lox Cafe – İncek – Ankara – 2015

  Yıllardır Tunalı’da bolca waffle yediğimiz, karın doyurduğumuz, çay içtiğimiz Lox Cafe İncek’de de bir şube açmış. Bir arkadaşımın tanıdığıymış, onun önerisiyle gittik. Ne olumlu ne olumsuz ön yargıyla gittik, yanlış anlaşılmasın.   Burası da Tunalı’daki gibi küçük, sıcak bir mekan. İncek’de birsürü işyeri, restoran, mekan arasında bulmak için dikkatli aramanız gerekiyor. Ya da tam yerini bilmeniz gerekiyor, altta Foursquare linkini de paylaştım haritadan bakabilirsiniz.  

 • Somatçı Fîhi Mâ Fîh – Konya – 2015

  TripAdvisor’dan Konya’da restoranlara bakınca birinci sırada Somatçı Fihi Ma Fih’i görebilirsiniz. Kesin etli ekmek, tandır kebap yiyebileceğim kocaman bir restorandır diye düşündüm. Mevlana Müzesi çıkışında hediyelik eşya dükkanlarından birinde sobet ederken duydum methini. Söylenene göre yurtdışında Lonely Planet tadında blog ve gezi kitaplarında Türkiye’de en çok önerilen restoranmış. Bunu yabancı turistlerin bu mekanın yerini bolca sormalarından anlayabilirsiniz de dendi. Tandır ve etli ekmek diye yanıp tutuşsam da çok merak ettim, gidelim dedik.

 • Luppa – Çayyolu – Ankara – 2015

  Luppa, Eskişehir Yolu’ndan Gordion AVM’ye döndükten sonra 100-200 metre ileride. Geniş açık ve kapalı oturma alanı var. Açık alanları sigara içilen ve içilmeyen diye ayrılıyor. Sigara içilen bölümde yer bulmak zor, rezervasyon için önceden arayın derim. Otopark var, toprak bir alana park ediyorsunuz ya da yol kenarına.    

 • Hev Zigana – Çayyolu – 2015

  Hev Zigana Çayyolu’nda. Adından da anlaşılacağı gibi Karadeniz lezzetleri sunuyor. Başka yerde bulamayacağınız ne var derseniz. Turşu kavurma, muhlama ve karadeniz kavurma. Muhlama ve karadeniz arasanız bulursunuz ama turşu kavurma ilk kez burada yedim, cahilliğime verin. Aslında burayı zamanında Anadolu Bulvarı’nda bir benzinlikte bulunan sonra bir anda yok olan Zigana Pide’nin başka şubesi sandık ama hiç alakası yokmuş.