leffe brune
BİRA,  İÇKİ

Leffe Brune Tadım

Belçika’da Trappist bira yapıyorlar. Bu biraları tarihi manastırlarda papazlar üretiyormuş ve hala üretiliyor. Bira üretimini bırakmış manastırların reçetesiyle yapılan fabrika biraları da meşhur. Bunlar genelde üstten mayalanan ale tipi biralar. Fermantasyon sırasında fazladan şeker de atılarak alkol oranı artması sağlanıyor.

Evde bira yapımınden bildiğim bir süreç daha var. Yani fermantasyondan sonra tortular süzülmüyor ve mayalanma devam etmesi için şurup ekleniyor. Bira şişede fermante olmaya devam ediyor ve gazlanma oluşuyor.

Leffe manastır reçetesine göre Stella Artois’in de üretildiği fabrikada üretiliyor. Türkiye’ye Tuborg getiriyor, ayrıca diğer Belçika birası Hoegarden ve İrlanda birası Guinness’i de getiriyor.

Biraya rengini veren maltın kavrulma oranı, ne kadar çok kavrulursa o kadar koyu oluyor ve tadı da bu kavrulmaya göre değişiyor.

Leffe Brune siyaha çalan renkte. Bol köpüklü. %6.5 alkol oranında. Üzerinde karamel notaları var yazıyor. İçeriğini okuduğumda, arpa maltı, mısır, arpa, şeker ve şerbetçiotu barındırır yazıyor. 33 cl’lik şişelerde geliyor.

Tadı fazla yanmış pekmez gibi ama tatlı değil, hafif çikolata tadı da var. Bazıları kahve tadı da alıyorum diyor, bence bu fazla kavrulmuş kahveden gelen bir tat gibi. Ben bu bitter acılığını sevmiyorum galiba, Leffe Brune’de şerbetçiotu çok yoğun değil, çok bitter değil.