Marmara Gold
BİRA,  İÇKİ

Marmara Gold %100 Malt Bira

Yıllardır içtiğim ve içtiğim için “ucuzcu” damgası yediğim Marmara Gold biraz araştırınca bir miktar sansasyonel olabilecek konulara gittim.

Yediğim herşeyin içindekiler bölümünü okumak gibi bir hastalığım var. Yıllarca Tombul Efes’in içindekilere bakıp “bu şeker ve pirinç de ne ola ki birada?” diye iç geçirirdim. Tuborg ile Efes arasında “gerçek malt” kavramı üstünden bira üretim polemiği savaşı başlamadan çok çok önce Efes’in birayı pirinç ve şeker de katarak yaptığını idrak etmiştim. Efes kaybetti bence bu savaşı ve maalesef farklı tatlar ve hammaddeler yerine %100 malt bira üzerine yoğunlaştı.

Şimdi arada Bud içiyorum ve çok seviyorum, içinde pirinç olduğunu da biliyorum. Yani bu Alman saflık yasasının zamanında buğday yerine arpa kullanmaya insanları teşvik etmek ve ekmek hammaddesi olan buğdayın fiyatını düşürmeye yönelik oluşturulmuş politik bir yasa olduğunu da öğrenmiş oldum. Avrupa’da hammadeler bunlardı sonuçta. Dünyanın geri kalanında da birçok hammadde var. Mesela pirinç birasını vakti zamanında Londra’da China Town’da tatma fırsatım oldu (tabi belki de Carlsberg dayadılar ben de içtim bilemiyorum) gayet çekici tadı vardı.

Bir ara kesin Efes sponsorluğunda çekilen Vedat Milor’un bununla ilgili videosu var. “Çok fazla bira çeşidi var, standartlara tabi kalmayalım” diyor burada. Bu kadar viral kasmasına rağmen Efes fazla direnemedi.

Neyse konumuz Marmara Gold. Marmara Gold, Efes grubunda bir bira. Efes Tombul pirinç ve şekerden yapılırken hep %100 malt bira üretti. Hammadde polemiğinden önce de Marmara Gold’un daha afilli lanse edilmesi gerekitiğini düşünüyordum.

Marma Gold 1 litrelik cam şişede ve %4.6 alkol oranı ile genelin altında alkol oranında. Hep nispeten ucuzdu, tamamen pazarlama mantığı olduğuna emindim çünkü amiral gemilerinden daha kalitelidir diye lanse edilebilirdi. Bu arada Tuborg’un bu sınıftaki karşılığı 1 lt plastik şişede Skol Bira.

Niye sansasyonel haberler var bu Marmara Gold detayında?

30.06.1998 Hürriyet haberine göre;

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/marmara-birayi-kurdu-efes-pilsene-satti-39026534 erişim tarihi 16.01.2021.

“Hayyam Garipoğlu’nu kamuoyu Marmara Bira markası ile tanıdı. 26 yıldır kimsenin yatırım yapmadığı bira sektörüne Toros Biracılık şirketini kurarak Marmara Bira markasını sokan Garipoğlu’nun bu girişimi uzun ömürlü olmadı. Alman bira teknolojisi kullanılarak üretilen Marmara Bira, Efes Pilsen, Tuborg’un yıllardır paylaştığı pazarda tutunamadı. Satış artırabilmek için ciddi fiyat promosyonları yapan Garipoğlu, bunlar da sonuç vermeyince, kurduğu Toros Bira’yı geçtiğimiz günlerde Efes İçecek Grubu’na sattı.”

Bu soyadı bir yerden hatırlıyor olabilirsiniz. Cem Garipoğlu’nun Münevver Karabulut cinayetinden. Hayyam Garipoğlu, Cem Garipoğlu’nun amcası ve yeğenine yardımdan yargılandı sanırım.

Sadede gelelim, Marmara Gold açık sarı renk, %100 malt, şerbetçiotu tadı bence tam yerinde ve yine bence tam bir yaz birası.

Tam burada Tuborg ve Efes dışında bir markanın yaşayamaması konusuna girmek isterim ama çıkamayabilirim.

Sonuç, ucuz diye almamazlık yapmayın. Hem 1 lt bira için tam kararında bir oran. 50 cl içsen birşey anlamıyorsun, 1 lt’den fazla içsen ayrı dünyalara gidiyorsun. 1lt en güzeli.