gara guzu mayhoş
BİRA,  İÇKİ

Gara Guzu Mayhoş Bira

Nane, limon kabuğu, bir güzel kaynasın aman
Ha ha ha ha ha içine hatmi çiçeği, biraz çörek otu katasın aman…

Ne yesem, içsem içindekilere bakarım. Gara Guzu Mayhoş’un içinde hatmi çiçeği görünce tabi ki Barış Manço geldi aklıma. “Mayhoş” adı üstünde ekşi bir tat bekliyoruz.

Bira ekşi olur mu?

Birkaç örnek var. Birini biliyorsunuzdur Meksika’da biraya limon eklerler. Bu konuda kaynağı belirsiz bir sürü görüş var. İnternette bol dolaşanlardan birisi; Meksika biraları açık renkli şişede sunulduğu için güneş ışığında sülfür tadı, kokusu oluşur bu yüzden limon ekleyerek bu durumu azaltmaya çalışırlar diğeri e sıcak memleket, turuçgil de yetişiyor o zaman geleneksel olarak ekleyelim demiş olabilirler.

Mayhoş biraya bir örnek de Belçika “kriek lambic” bira. Lambic, fermantasyona maya eklenmeden, üretim yerinin pencereleri açılarak mikroorganizmaların bir şekilde gerelerek fermantasyonu doğal olarak başlattığı biralar. Kriek de morello cherry; Avrupa’da yetişen bir vişne türü de eklenerek fermante edilen biralar.

E sonuç, bira ekşi olur. Gara Guzu içeriğinde de arpa ve buğday maltları dışında hatmi çiçeği, biberiye ve ardıç tohumu var. Ardıç tohumu – tabi ki her çeşidi değil – cin yapımında kullanılır. Cindeki lime, narenciye, ekşimsi tadı verir.

Lynchburg lemonade bardağımdaki Gara Guzu Mayhoş rengi kırmızıya çalıyor, çok çekici. % 5.5 alkollü, filtresiz ve pastörsüz, açıkçası benim midemi çok içince rahatsız ediyor bu filtresiz ve pastörsüzler. Filtresiz olduğu için dipte bol tortu var, aroma vericilerin kalıntıları da içinde. Buğday da içerdiği için hafif tatlı, meyvemsi. Aromalar da turunç, izmir mandalina notaları vermiş, çok lezzetli. Bir kere rengi kırmızı ya bu bile yeter.