Chivas Regal 12
İÇKİ,  VİSKİ

Chivas Regal 12 Tadım Notları

Çok içilen ve sevilen viskilerin tadım notu da bir garip. Sanki Coca Cola ya da Fanta tadım notu gibi oluyor.

Çok sevilen dedim çünkü Türkiye, dünyanın en fazla Chivas Regal 12 tüketilen ülkesi. Dünyada en çok tüketilen İskoç harmanları sırayla, Johnnie Walker, Ballentine’s, Grant’s ve Chivas Regal.

12, içindeki en genç viski 12 yıllık demek. Yani Chivas Regal birçok damıtımevinden toplanıp her şişede aynı tadı yakalayan bir harman viski. Fiyat olarak diğer harmanlardan (malt harmanlar dışında) nispeten pahalı. Bu hem 12 yıllık olması hem daha meyvemsi, vanilya, bal aroması hakim bölgelerde üretilen viskilerden yani daha çok tercih edilen viskilerden harman edildiği için diyebiliriz.

Bir iki ay önce bir sonbahar günü dışarıda arkadaşımla otururken önce Jack Daniel’s ile içmeye başladık. Karamel çikolata hatta hafif rüzgar estikçe muz kokusu geliyordu. Sonra Chivas Regal 12’ye geçtik. İşte bu iskoç ya dedik. Neredeyse tüm İskoç viskilerinde aldığım hafif ahşapsı, maltsı koku hakim. “Bu meret de güzel ya” diyerek devam ettik.

Genelde madem en çok içilen Johnnie Walker onun ile kıyaslayım diyorum. Chivas Regal 12 daha kolay içimli, isli viski oranı JW’dan daha az. Yine Johnnie Walker’dan daha meyvemsi, karamel, bal tadı yoğun. JW daha ilaçsı ve sabun kokuları hakim.

İskoçya Speyside bölgesinden damıtımevi Strathisla’dan malt viskiler ürünün göbeeende bulunuyor. Bu bölge genelde meyvemsi tatları hakim ürünler çıkarıyor.

Kokusunda hafif ahşap, ispirto, kuru meyve ve karamel var. İçerken kokusu ile aynı özellikte. Bazen koku ile tadı arasında alaka olmayan viskiler de oluyor. Tadarken yine karamel, bal, kuru meyve ve tahıl tadları. Bitişi kısa yine karamel ve ahşap, bu yüzden biraz daha, biraz daha içeyim diyorum ve Türkiye’de en çok içilen viski olmuş oluyor 🙂