viski neden pahalı
İÇKİ,  VİSKİ

Viski Neden Pahalı?

1. Viski neden pahalı? Buyurun bizce birkaç sebebe bakalım.

viski neden pahalı

2. ÜRETİM MALİYETİ

Birçok gıda ürününde olduğu gibi maliyette tahıl, maya, su, enerji, paketleme, etiketleme, pazarlama, dağıtım, tüm süreçteki çalışan ücretleri ve yatırımlar var.

viski lojistik

viski fabrika

3. VERGİ

Üretim masrafları alkolün fıçıya girene kadarki maliyeti. Asıl viski fiyatı buradan sonra başlıyor. Birleşik Krallık’ta toplam satış fiyatının yalnızca %25’i üretim maliyeti. Geri kalan vergi. Bir de ithal edilen ülkenin vergileri var. Ama konumuz bu değil.

vergi memuru

uk tax vergi

4. KİRA

Özellikle uzun süre olgunlaşmış İskoç viskilerine bolca kira ödeniyor. Bakalım ekonominin ve kapitalizmin babası diye nitelendirilen ve rant teoremini ilk dillendiren ve kendisi de bir İskoç olan Adam Smith ne demiş? Fotoğraf Edinburgh’da bizim çekimimiz 😉

adam smith edinburgh

5. Smith, “kira bir artı değerdir” der. Eğer arazide üretilen ürünlerin fiyatı, üretim maliyetinden daha yüksekse bir fazlalık ortaya çıkacaktır. Bu fazlalık ise kira olarak adlandırılır. İngilizce kira rent demek, dilimize bu kavram rant olarak gelmiş.

adam smith tax

6. Bu durumda viskinin üretimi ve özellikle fıçıda olgunlaşması aşamasında kira ödüyoruz. Tabi ki bu çok sığ bir tanım. Çünkü en uzun süre olgunlaşan viski en pahalısı olmuyor! Bakalım başka neler var?

viski içmek

7. MELEKLERİN PAYI

Meşe fıçı sıvı sızdırmaz ama hava sızdırır. Zamanla viski buharlaşır. İskoçlar buharlaşan kısmı meleklerin tükettiğini düşünerek “meleklerin payı” der. Olgunlaşma süresi uzadıkça viski ebatı azalır. Üreticiler kar edebilmek için de daha pahalıya satmalıdır.

meleklerin payı

meleklerin payı

8. ZÜPPE ETKİSİ

Normal koşullarda fiyat düştükçe talep edilen miktar artar, fiyat arttıkça talep edilen miktar azalır. Snob yani züppe etkisinde fiyat arttıkça talep artar, fiyat düştükçe talep azalır.

züppe etkisi

9. Burada bahsi geçen genelde istisna lüks tüketim ürünleri. Müzayedelik viskiler ve yılda birkaç kez haber olan dudak uçaklatan rakamlara satılan viskiler. Buradaki psikolojiyi M. Serdar Kuzuloğlu çok iyi anlatıyor.

10. ÜRETİM BİÇİMİ

İskoç viskilerin %90’ı harman, %10 single malt. Single malt üretim daha geleneksel diyebiliriz, bu yüzden pahalı. Gelenksel üretimde bakır imbik kullanılır, verimsiz ama aroma yoğun ürün çıkar. Her single malt için diyemeyiz ama genelde harmanlardan pahalıdır.

iskoçya speyside highland

distillery damıtımevi

11. TAT KARAKTERİ

Bu konu da üretim biçiminde ele alınabilir. Belli bir tat profilini tutturmuş viskiler var. Fermantasyon, damıtma, fıçılama ve Master Distiller’ın burun yeteneği kaliteyi belirler.

viski barı enjoy whisky

viski barı enjoy whisky

12. Sonuçta viski keyif için içilir. Bu durumda gerçekten damakta aroma patlaması yaşatanlar pahalıdır. Tat alma, aromaların beğenilmesi öznel bir konu olsa da içki severlerin üzerinde hemfikir oldukları viskiler yok satar. Bulunabilenler de pahalı olur.

viski şişe whisky bottle

13. AKÜ KOMPLE YOK

Bazı kapanan, üretim yapmayan ama fıçılarda viskileri olan damıtımevleri var. Ulaşan ulaşır, içebilen içer.Johnnie Walker Blue Label, Ghost Series bunun gibi damıtımevlerinden gelen iskilerin de içinde bulunduğu bir harman mesela.

johnnie walker blue label

14. Ve tabi başka bir sürü konu. Varsa ekleyeceğiniz, yorum atınız.