Johnnie Walker Red Label
İÇKİ,  VİSKİ

Johnnie Walker Red Label

Daha önce Chivas Regal hakkında yazı yazarken “o kadar bilindik ki, Coca Cola tadımı gibi olacak” yazmıştım. Red Label daha da bilindik. Önce mazisinden biraz bahsedeyim.

1819’da John Walker’ın babası ölünce tarlayı tapanı satıp bi tükan açıyor aşağı mahallede. Viski konusunda cin fikirli. Zamanında marketlerde tek malt viskiler var ve o zamanlar tat, kalite konusunda bir düzen, bir süreklilik yok. Bu abi viskileri harmanlayıp karıştırıp sürekli aynı tat yakalama gibi bir işe girip, yürüyüp gidiyor.

Gel zaman git zaman bu abimiz “memleket ile kalmayım dünyaya açılayım” diyor. Amerika’ya da satmaya başlıyor. Ama bir sorun var, silindir şişeler deniz yolculuğunda kırılıyor. Böylece köşeli şişe kullanmaya başlıyor. Üzerinde etiketin daha fazla alan kaplaması için de açılı yapıştırıyor.

Dünyanın en çok satan İskoç harman viskisi, “Johnnie Walker Red Label”. Alkolle hiç arası olamayan birinin bile yurtdışından gelen tanıdığı varsa illa evine girmiştir. Hala daha viskiden bahsedince, bizde de şöyle bir şişe var diyip herkes bana Red Label gösteriyor.

Ben de üstteki fotoğrafı yurtdışından gelen birinin babama hediye getirdiği şişeden içerken çektim. Ama Black Label bardağıyla 🙂

Red Label ispirto, malt, kuru meyve, biraz da vanilya kokuyor. Damağı yakıcı, tadında da malt, çok az is, meyve, muskat cevizi var. Bitiş, ağızda ahşapsı tad orta uzun devam ediyor.

Johnnie Walker ailesinden diğer viski tadımları

Johnnie Walker Black Label Viski Tadım Notları

Johnnie Walker Double Black Viski Tadım Notları

Johnnie Walker Green Label – Malt Harmanı Viski