strongbow cider
BİRA,  İÇKİ

Strongbow Cider

Hemen belirteyim cider, saydır diye okunuyor. Ülkemize gelen tek cider Strongbow Cider sanırım. Yerli markalar da var tabi. Cider konusunda daha detay bir yazı şuradan ulaşılabilir -> Cider Nedir? Elma Şarabı, Meyve Şarabı, Elma Birası Mı?

Linke gitmeyecekler için azıcık detay verelim. Cider temel olarak elmadan yapılıyor. Farklı ülke standartlarına göre ve farklı markaların içeriğindeki elma oranları ve elma çeşitleri değişiyor, dolayısıyla tadı da değişiyor. Bu yüzden çok farklı tatlarda cider var. Cider şişesi, gazı, rengi ve raflardaki yeriyle bira ile karıştırılabiliyor, şarap ve bira arası bir ürün diyebiliriz.

Strongbow Cider dünyanın %15, İngiltere’nin %30 pazarına hakim. %34 elma suyu içeriyor. Ya alkol üretmek için ya da şişelenmeden önce tatlandırmak ya da her ikisi için şeker de eklenmiş. Evde aromalı hard seltzer yapıyorum, bildiğiniz sofra şekerinden. Onun bile aroması daha yoğun diyebilirim. Strongbow hafif mayhoş, hafif tatlı herşeyiyle yarım kalmış bir içki. Yumuşak bir içim sağlayıp her damağa uygun olsun demiş olabilirler tabi.

Yolu düşen olursa cider memleketi İngiltere’de bir Magners cider deneyin derim.