Sarajishvili brandy
DİSTİLE İÇKİLER,  İÇKİ

Sarajishvili Gürcistan Brendisi

Yakın tarihte bir arkadaşımın yolu Gürcistan’a düştü. Konyak çok sevdiğim için sosyal medyada bolca gördüğüm Sarajishvili Gürcistan Brendisi’nden hemen bir sipariş verdim. Arkadaşım laz olduğu için belirttiği fiyat Gürcistan Larisi mi, Euro mu bir türlü net söylemedi. Ben de kendimi güvene aldım ve yalnız bir VSOP şişe istedim. Sonra fiyatların lari olduğunu öğrenip kafamı duvarlara vurdum.

Sarajishvili
VSOP yani en az 4 yıl fıçıda olgunlaşmış 50cl versiyon

Şurada detaylı konyak anlatımı var, bir göz atın derim -> Konyak nedir, nasıl yapılır?

Sarajishvili üretim yöntemi olarak tam bir konyak (cognac) ama “cognac” ismi Fransa’da coğrafi işaretli bir ürün olduğu için şarabın damıtılmasıyla üretilen brendi (brandy) olarak pazarlanıyor. Brandy farklı meyvelerin fermantasyonu ile üretilip damıtılan ürünlere verilen genel isim. Sarajishvili buna ek olarak meşe fıçılarda olgunlaştırılıyor.

David Sarajishvili, 1884 yılında damıtımevini kuruyor. Tabi ki komunist yönetim her işletme gibi Sarajishvili damıtımevini kamulaştırıyor ve ismi Tiflis Konyak Fabrikası olarak değişiyor. 1994 yılında SSCB dağıldığında tekrar bireysel işletmeye geçiyor ve ve ismi yeniden Sarajishvili oluyor. Birçok yarışmada ödül alıyor, şişe ve marka tasarımlarını güncelliyorlar. Şu an dünyada 20 farklı ülkeye ihraç edilen bir ürün.

Sarajishvili
VS ve VSOP caaanım şişelerim

Tiflis yakınlarında özellikle Kakheti, üzüm üretimi ve şarapçılık konusunda gelişmiş bir bölge. Üzüm varda Brendi neden olmasın? Damıtma işlemi geleneksel olarak Fransa’da nasıl yapılıyorsa o şekilde yapıldığını belirtiyorlar. Fransız Charente imbiklerini kullandıklarını söylüyorlar. İki aşamalı distilasyon uygulanıyor, ilkinde yüzde 20’lerde alkol oranında ikincisinde yüzde 70’lerde alkol oranında. Fıçılama sonrası su ile alkol düşürme yanı söndürme işlemi uygulanıyor.

Yolunuz düşerse ya da yolu düşen birisi varsa şiddetle isteyiniz. Tam bir fiyat/performans içkisi.