Kronenbourg 1664 Blanc Bira
BİRA,  İÇKİ

Kronenbourg 1664 Blanc Bira

Blanc bira, Carlsberg markası altında. Bu yüzden Türk Tuborg getiriyor ve Tuborg bulabileceğiniz mekanlarda fıçı bira olarak da tüketilebiliyor. Kronenbourg, Fransız bir bira üreticisi. Fransa’da %28 ile en büyük pazar payına sahip. Ama Kronenbourg 1664 Blanc Bira, bize Polonya’dan geliyor. Ortalık karışık anlayacağınız.

İlk Blanc içtiğimde bayılmıştım. Narenciye aromalı, hafif baharatsı, karemelize tatta tam bir ferahlatıcı birada olması bekleyebileceğim herşey tamdı. Mayşede buğday da olduğu için hafif muz ve egzotik meyveler de hissediliyor.

İlk içiş güzeldi ama sonra acaba bu içtiğim gerçekten bira mıdır diye düşünmeye başladım. Bira yapımında katı kurallar yok. Aroma katılabiliyor, farklı tahıllar kullanılabiliyor, hatta şeker ve hatta glikoz şurubu kullanılabiliyor.

blanc bira arka

Açıkçası özellikle Black’ın içindekiler kısmındaki glikoz şurubu, fermantasyondan önce mi sonra mı katılıyor bilmiyorum. Yani zamanında Tombul Efes bira çok eleştirildi, kırık pirinç ve şeker kulanılarak fermante edildiği için. Blanc’a glikoz şurubu sonradan katılıyorsa iyice gazoza çevirmişlerdir bu arada. Şimdi elin Polonyalısı ya da Fransızı arpa, buğday ve glikoz şurubunu da kullanarak bira yapacak ve laf edilmeyecek mi? Neyse.

Önce övdük, sonra yerer gibi yaptık. Sonuç ne olacak? Dünyada en çok tüketilen bira lager biralar. Malt ve şerbetçiotu aroması ve acılığı dengede biralar. Çok tercih ediliyorsa insanların bildiği vardır. Blanc biradansa alkollü, ilgi çekici aromalı bir alkollü içecek gibi diyelim. Malt tadı hiç yok diyebilirim, şerbetçiotu acılığı var, kişniş ve portakal aroması da çok yakışmış. İki 33 cl’lik içerim. Bira tane daha ister miyim bilemedim. Ama cila niyetine çok güzel olabilir. Onu da hiç denemedim.