varım limonlu bira
BİRA,  İÇKİ

Varım Bira – Limon Aromalı

Klasik Varım için geldiyseniz şuradan buyurun -> Varım Bira.

Meksikalılar seviyor biraya limon katmayı.

Bir sürü sebep sayan var biraya limon eklemeyle ilgili;

– eskiden şişeleri dezenfekte etmeden yeniden doldurdukları için bardaklara limon sürerlermiş, bir miktar hijyen sağlamak için,

– yine eskiden biralar koyu şişelerde olmadığı için güneş ışığından tadı bozulmasın diye,

– metal kutulardan gelebilecek metalik tat ve kokuyu önlemek için,

– sırf sevildiği için.

Liste uzuyor. Bence Meksikalılar Amerika Kıtası’nın Orta Doğuluları. Onlar da bizim herşeye; çaya, lahmacuna, çorbaya, kebaba limon sıktığımız gibi biraya limon sıkıyolar. Tabi sıcak iklimde bol turunçgil yetişince de ne yapsınlar, eklemesinler mi?

Limonlu Bira Sevilir mi?

2000’lerin başında Cube diye limonlu bira etiketiyle bir ürün çıkmıştı. Çok sevmiştim. Smirnoff Ice’ın neredeyse aynısıydı. Hard Zeltzer diyorlar şimdilerde bu ürüne. Evde de zencefilli, limonlu bir benzerini yapmışlığım var. Aslında bira değildi, limon aromalı alkollü bir üründü işte. Sonuçta hem Cube, hem kendi yaptığımı çok sevmiş biri olarak limonlu içecekleri seviyorum diyelim.

Yeri ve Zamanı

Bazen ne içtiğin değil de ne zaman ne içtiğin önemli oluyor. 2021 yazında orman yangınları sürerken bulunduğumuz yerden ayrılamayıp, seyahati bir gün uzatmak zorunda kaldık. Başka otele yerleşmemiz gereken bir akşam koşturmacasından sonra su almaya gittiğimde, başka bir şey içmeye karar verdim. Ice tea istemiyorum, gazlı içecek istemiyorum, bira mmmmmm bilemedim.

Rafta Varım Limonlu görünce durur muyum, yapıştırdım bir tane. Öyle bir serinletti ki. Hem gerçek bira, hem limonlu bir içecek. İşte o an “ne iyi bişeymiş bu ya, bunaldıkça atarım” dedim. Ki bu yazıyı yazmadan bir kaç saat önce yine bir koşuşturma arasında markete girdim, aldım, arabaya geçtim hemen bitirdim bir tane.

varım limonlu

Hikaye Bitti, Anlatalım Biraz

Varım 45cl kutuda, Efes Grubu’nda bir bira. Her daim duyduğumuz bir zam haberinden sonra türedi. Varım Limonlu %3.5 alkol oranında ve keyif vermekten çok serinletmeye yarıyor. Limon ve lime aromalı. Şerbetçiotu bence fazla, madem limonlu biraz daha tatlı karakterde limonatamsı olabilir belki.

Son kez şunu belirteyim; “seven çok sever, sevmeyen ağzına sürmez” denebilecek bir ürün.