bells viski
İÇKİ,  VİSKİ

Bell’s Viski Original Tadım Notları

Viski tüketiminde garip istatistikler var. Dünyada en çok Johnny Walker Red Label tüketiliyor, Türkiye’de Chivas Regal 12, en çok İskoç single malt tüketen ülke Fransa. İngiltere’de en çok tüketilen İskoç harman viski Bell’s.

Harman viskiler yani tek malt ve diğer tahıllardan üretilen birçok viskiyi karıştırıp sürekli benzer tadı yakalayan viskilerin tarihi hep aynı oluyor. 1800 sonlarına kadar damıtımevlerinde her sene aynı kalite ve aynı tatta ürün çıkmıyor. Hem İskoçlar hem İskoçya’ya ziyarete giden İngilizler sürekli faklı ürünle karşılaşmaktan muzdarip. Bazı cin dayılar da yahu ben şunları bir harman edeyim diyor. Tabi burada harman viski üretebilme yasası da önemli, bakınız; Viski Eğitimi – Viski Tarihi.

Bell’s 1970’de İskoçya’nın en çok satan viskisi. 70’de daha büyük damıtımevlerinin reklam bütçelerine yetişemeyince akıllıca bir pazarlamayla, viski kokteylleri üzerine yoğunlaşıyor ve kadınlar arasında da tanınırlığını arttırıyor. 9 senede %800 büyüme sağlıyor. Bu arada 1978 yılında beri Birleşik Krallığın en çok satan viskisi oluyor.

Bizde Birleşik Krallık Bayrağı önünde poz veren bir dayı olan şişe etiketiyle satılıyor. Diğer harman viskilere göre kolay ulaşılır bir fiyatı var. O zaman fıçıda uzun süre olgunlaşmadığını tahmin edebilirsiniz. Ama fiyat performans çok yerinde. İçerisinde single malt Caol Ila, Inchgower, Glenkinchie ve Blair Athol Damıtımevi viskileri barındırıyor, %40 alkol oranında.

Tahıl ve is kokuları baskın, arkadan meyve ve gazlı bez seziliyor. Tadımında alkol kendini hissettiriyor, genç olduğu belli, yakıcı. Bal, baharat ve is yoğun; Caol Ila ben de varım diyor. Tatlı, baharatsı bol tahılsı bir tat ağızda kalıyor fiyatından beklenmeyecek kadar kalıcı.