Mekan,  Yemek

Çınaraltı Mangalbaşı – Çayyolu – 2020

6 ağır kıro erkekten oluşan grubumuzdan bir süre önce ayrılan “beyin göçü” bir arkadaş bir süreliğine memlekete geldi. Sürekli gittiğimiz rakıcımızı bu sefer değiştirelim dedik. Alışkanlıkları yıkmanın verdiği yüksek riske aldırmadan bir arkadaş burayı önerdi, hatta bizzat gidip yüz yüze yer ayırtmış çünkü telefonuna ulaşamadık. Belki bu yazıyı yazarken bir telefon ayarlamışlardır.

Ankara dışında birkaç şehirde daha varmış Çınaraltı, Ankara’ya yeni gelmiş ilk şube, Çayyolu, Park Caddesi’nde. Burası tam olarak “şerefsizim aklıma gelmişti” dediğim bir mekan. Her masa ortasında mangal var. Kendiniz pişiriyorsunuz. Üstüm başım kokmasın diyorsanız orası zor. Ama her yer duman altı da değil. Mangalın üstünde hem ışık veren hem dumanı çeken kocaman bir baca var.

Yemek bittikten sonra külleri biraz kurcaladık, tabi garsonlara da sorduk. Fındık kabuğu kullanıyorlar. Garip bir şekilde hemen yanıp bitmiyor ve çok tütmüyor. Tad konusuna da kömür kullanılan mangaldan farkı yok.

Meze ve pişireceklerinizi seçebileceğiniz kocaman bir camekan var. İçki dışında fiyat sormadık, tümünü ücret öderken görmüş olduk. Pişirebilecekleriniz hellim peynir, mantar, beyaz et ve kırmızı et. Kırmızı et dışındakilerin tümü aynı fiyat. Yanında domates ve biberden sanırım ücret almıyorlar.

Kırmızı et tarafında çok çeşit var. Marine edilmiş, edilmemiş kuzu, dana, birkaç çeşit sucuk köfte, adana. Marine kuzu öneririm. Tümü aynı fiyat ama tabi mangal sucuksuz, köftesiz, tavuksuz olmaz. Siz seçiyorsunuz tarttırıyorsunuz ve masa numaranızı söylüyorsunuz. Garson masanıza getiriyor. Bu süreç her zaman tıkır tıkır işlemiyor, bazen yoğunuktan çok bekliyorsunuz.

Üstte şiş ağırlıklı. Altta antrikot, biftek ağırlıklı.

Üstte fotoğrafta sol taraf et, sağ taraf mezeler. Sosyal medyada gördüğüm kadayırla mezelerle ilgili olumlu yorumlar var. Evet güzeldi ama abartmaya gerek yok. Et ise iddialı iyiydi diyebilirim.

E tabi eti pişirmek de önemli. Normalde dışarıda mangal yapsanız bu işle ilgilenen bir kişi olur diğerleri keyfine bakar. Burada tüm pişirme herkesin gözü önünde oluyor. Bu yüzden yorum yapan da çok oluyor. Ama yukarıdaki et iyiydi demiştim ama bizim pişirme taktiklerimizi burada övmek gerekir. Yalnız düşündüm de adamlar bariz pişirme ustası masrafından kurtulmuşlar. Aslında sadece kasaplık yapıyorlar.

Pişirme işi de işte böyle birşey. Yani o an çok zevkli gelmişti ama şimdi yazıyı yazarken ne gereksiz uğraşmışız arkadaş diye düşünüyorum. Mis gibi oturup önüme yemek gelmesi gerekirken uğraşıp durmuşuz 🙂 . Yok yok zevkli iş, uğraşmaya değer.

Mekanın ambiyansına göre alkol fiyatı gayet iyi. Kendi aramızda iddiaya girdik ve hepimiz olandan yüksek tahmin yaptık. Bu arada rakı da bakır bir ehl-i keyf kapta geliyor. Kabı soğutmuşlar ve gece boyu soğuk kaldı.

Bu da 6 kişinin cezası. Genel olarak park sorunu yok gibi. Erken gelen yol kenarlarına bırakır, isteyene de vale var. Son bir öneri. Mezelerden atom da isteyin. Çünkü buraya gelince çok yiyorsunuz, atomun acısı bir gün sonra sindirime yardımcı oluyor. Ağızdaki acıyı başka noktalarda hissetme dışında gayet sağlıklı.