the macalllan
İÇKİ,  VİSKİ

The Macallan Viski ve Damıtımevi

The Macallan viski birçok mecrada viskilerin Rolls-Royce’u olarak tanımlanıyor. The Macallan Viski ve Damıtımevi İskoçya, Speyside Bölgesi’nde yer alıyor. Bir İskoçya turunda Glenfiddich Damıtımevi’nden Elgin’e giderken solda çıktı karşıma, maalesef orada olduğum tarihlerde katılabileceğim etkinlikler tam doluydu. Halbuki 2018 ya da 2019’da faaliyete geçen yeni damıtımevi mimarisiyle çok ilginç ve görülmeye değer bir tesis.

Peki neden viskilerin Rolls-Royce’u? Speyside Bölgesi’nde genelde çiçeksi, meyvemsi, vanilya bazen çikolata aromalı viskiler üretiliyor. The Macallan da bu karakterde viski aromalarını hem bol hem yoğun barındırıyor. Kişisel fikrim; farklı tat profillerini barındıran ve bu profilleri yoğun ve dengeli şekilde sunan viskiler çok beğeniliyor. The Macallan viski de tam bu tanımların ortasında viskiler üretiyor. Üretim sürecinde kullandıkları birçok farklı yöntem bu başarıyı sağlıyor.

Zengin ve dolgun bir tadım için öncelikle Minstrel isimli bir arpa çeşidi kullandıklarını söylüyorlar. Kişisel olarak gerçekten merak ediyorum ama önce çimlendirilip, içeriğindeki şeker ve tabi birçok aroma suya geçip, fermente edilip distile edildikten sonra arpa çeşidinin kalan aromada ne kadar etkisi var gerçekten çözmedim.

Damıtmada baş, göbek ve kuyruk gibi üç farklı kimyada sıvı oluşur. Baş genelde metil alkol içeren ve sahte rakı yapımında belki kasti belki istenmeden kullanılan bölümü. Göbek (İngilizce heart yani kalp diyorlar biz göbek diyoruz) fıçılamaya gönderilir, kuyruk ki bu da lezzetsiz bölüm ilk imbiğe tekrar damıtılmak için gönderilir, o da toplanıp fıçılanmaz.

the macallan

The Macallan damıtma işleminde yalnız göbek bölümünü yani %16’lık bir kısmını kullanıyor. Bu da kalbin de kalbi diyebileceğimiz pahalı bir seçim oluyor. Bir de Speyside Bölgesi’nin en küçük imbiklerini kullanıyorlar. Bakır imbik ile az temas olan yani kısa ve küçük imbikler kullanıyorlar, daha güçlü, yağlı, daha aromatik sonuç ürün üretiyorlar.

Damıtma konusunda detay için buyurunuz -> Viski Üretim Süreci – Damıtma.

Pek tabi fıçılama belki de en önemli konu. Viski rengi ve aromasının büyük bir bölümünü fıçıda olgunlaşma sürecinde kazanıyor. The Macallan stabil bir renk yakalamak için kullanılan karameli kullanmıyor. Fıçılama için sherry şarabı bekletilmiş Avrupa meşesi, sherry bekletilmiş Amerika meşesi ve eski burbon fıçılarını büyük bir ustalıkla kullanıyorlar. Double cask, triple cask, fine oak gibi terimleri şişelerde bolca görebilirsiniz.

The Macallan tüm şişelemeleri pahalı. Hatta bazı çok az bulunur fıçı ve şişe versiyonları rekor fiyatlara alıcı buluyor. Çok versiyon çıkarıyor ve bunlarda bazıları gerçekten çok ulaşılmak istenen versiyonlar oluyor. Haliyle yatırımcısına iyi bir şişe tercihi yapılırsa çok kazandırıyor.