glenfiddich 18 small batch reserver
İÇKİ,  VİSKİ

Glenfiddich 18 Small Batch Reserve Viski Tadım Notları

Bu notlardan önce Glenfiddich Damıtımevi ve Grant’s Viski Ailesi ile ilgili yazıyı okumanızı öneririm. İlgili yazıda 12, 15 solera ve 15 distillery edition tadım notlarına da ulaşabilirsiniz.

Glenfiddich 18 Small Batch Reserve versiyonu “küçük küme rezervi” diye Türkçeye çevirebiliriz, neyden bahsettiğini biraz açalım. 18 yıl eski şeri (yüksek alkollü şarap) ve Amerikan meşesi bourbon fıçılarda yapılan olgunlaştırma işlemi sonrası viskiler harmanlanıyor. Yani 150’den fazla olmayacak şekilde bu fıçılar seçiliyor ve 3 ay daha fıçılarda bekletilerek evlendirme işlemi yapılıyor. Fıçı sayısını az tutarak her bir fıçı ve harmanı “Malt Master”ın daha iyi takip ettiğini söyleniyor Glenfiddich web sayfasında.

Tadıma gelirsek;

Kokusunda sütlü çikolata, arkada orman meyveleri ve vanilya geliyor. Resmen çikolatalı ve meyveli hatta çilekli bir pasta kokusu aldıkça ağzım sulandı.

Tadımında tüm Glenfiddich’lerden aldığım sabun tadı hep ön planda. 18 yıllık olmasına rağmen alkol hala köşeli. Arkadan çikolata, bal, orman meyveleri tatları geliyor.

Bitişi uzun, meyvemsi viskilerde pek rastlamadığım kadar uzun. Ağızda yine meyve ve bitter acılığı. Portakal kabuğunu dilime sıkmışım gibi güzel aromalı bir yandan can yakıcı bir his ve tat.