viskiye başlamak
İÇKİ,  VİSKİ

Viskiye Başlayacaklara Öğütler

Hangi viski mi? Sen belirle!

Çok da hayatın sillesini yemiş bir adam değilim tamam ama 2020 Aralık ayında 37 yıl yaşamışlığım var. Yani Umut Sarıkaya gibi “Benim de Söyleyeceklerim Var” diyebilecek yaşta hissediyorum kendimi. Peki ne diyeceğim? Hayatta her zaman ortada olmak lazım. Mesela sınıf birincisi olmamalı. Sınıf sonuncusu da. Ne çok zengin olmalısın, ne çok fakir. Şirketin en iyi elemanı olmak üstünde sürekli başarı baskısı yaratır en kötüsü olmak kovulma korkusu. Arada olacaksın, fazla ortalıkta görünmeyeceksin bence.

“Şimdi bunun viskideki yansıması nedir?” diyeceksiniz. Önce en çok ne içiliyorsa onu içmeli bence. Hatta belki sonrasında da. Bir de kimseyi dinlememeli. Neyi, nasıl istiyorsan öyle iç, günah senin, ağız senin, tat senin vücut senin. Benim bedenim benim kararım 🙂 . Viski ancak ve ancak sek içilircilerden bol var. Winston Churcill maden suyuyla Johnnie Walker içiyormuş, adamdan daha mı iyi biliyoruz acaba nasıl içileceğini?

Tabi genel önerilere uyunca da ne iyi yapmışım diyor insan. Mesela bourbonları buzlu, single maltları çok hafif sulandırarak içmek…

Ben de Laleli’de bir Azize Filmindeki “karı gibidir şarkılar, başkasının şarkısı harbi delikanlıya yakışmaz” repliğini hatırlıyorum. En iyi viski benim içitiğimdirciler çok fazla. Viski tadımcısı, yazarı olacak halimiz yok. Bırakınız efendim. “Ben şu viski içiyorum” denilince herkesin bir fikri oluyor ama herkesin. “Yaaaa öyle içilir mi? O viski de içilir mi?” diyen ve herşeyi bilen o kadar çok ki. Üstteki filmdeki mafyatik adama benzetiyorum hepsini.

Peki niye en uçlarda olmamak gerekiyor dedim? Dünyada en çok satılan ve en çok bilinen viskilerden başlamak uygun, birşey çok tercih ediliyorsa vardır insanların bildiği.

En çok satılan, bolca içilmiş ve sevilmiş olandır.

Bence belki sırayla ama mümkünse bu sırayla, yekten tümü alınacak ise de yine aynı liste olarak önerilen şudur; Johnnie Walker Red Label (dünyada en çok satandır), Johnnie Walker Black Label, Chivas Regal 12, Jack Daniel’s, Jim Beam. Daha detay bilgi için -> https://meleklerinpayi.com/dunyanin-en-cok-satan-viskileri/

best Selling whiskeys, çok satan viskiler

Neden bunlar ve bu sıra? Viski temelde arpa, çavdar, mısır ve diğer tahıllardan yulaf, buğday maltı mayşelenip, fermante edildikten sonra damıtılıp bol alkollü bir sıvıya dönüştürülüp meşe fıçılarda belli bir süre bekleyerek geldiği hal. Bu tanıma göre dünyada en çok tüketilen İskoç viskiler. Onun da en çok tüketileni Johnnie Walker Red Label. İnsanların bir bildiği vardır diyorum tekrar.

Şimdi kim yapıyor bu viskileri? İskoçlar, Amerikalılar, İrlandalılar. Ama Japonlar, Hintliler, Tayvanlılar, Kanadalılar da yapıyor. Sık bulunmuyor, özellikle Türkiye’de, bu yüzden viskiyi üretenler İskoçlar ve Amerikalılar diye genelleyim şimdilik.

İskoçlar ya bir sürü üreticiden toplayıp bir harman halinde satıyorlar, ya da tek bir üretici yani damıtımevinden yalnız arpa maltından ve bakır imbikten damıttıkları “Single Malt” satıyorlar. Dünyada en çok satılanlar harman İskoç viskiler. Amerikalılar en az %51 mısır kullanıp tüm tahılları önceden harmanlayıp fermante ediyorlar. Ve çok güzel yapıyorlar. Buna da bourbon diyorlar, mesela Jim Beam. Bazıları da örneğin Jack Daniel’s gibi fıçıya koymadan önce akçaağaç odunlarını mangal kömürü haline getirip, fıçılanmadan önce viski olacak sıvıyı bu kömürden süzüyorlar. Bunu da genelde Tennessee bölgesinde yaptıkları için bu ismi veriyolar.

Ya sonra? Ne yaparım senden sonra? Acımadan geçer yıllar…

E tamam aldık bu listedekileri ne olacak? İskoç sevenler İskoç’dan, Bourbon sevenler oradan devam edebilir. Her ikisini de sevdiysen ne güzel, tam bir viski severmişsin.

İskoç sevdim ve harman değil de tek damıtımevinden gelen single malt da içeyim diyecekler varsa… İskoçya’da bazı bölgeler var, bu bölgelerin de karakteristik viskileri. Viski tadımlarında baskın tatları isli, meyvemsi, tuzlu, yosunsu, vs gibi genelliyorlar. Farklı bölgelerin viskileri bölgelerinin karakterinde oluyor. Tabi bu tatlar dışında damağınıza artık ne tadı gelecekse size özgü tatlar da olacaktır. Türkiye’de kolay bulunanlardan Red Label ve Chivas severler için meyvemsi Speyside viskileri; The Glenlivet, Glenfiddich, Singleton, Cardhu. Black Label severler için tabi o isli tadı sevdiyseniz Islay Adası; Laphroaig, ArdBeg ve seveni bol olan Lagavulin. Daha tuzlu, yosunsu ve aynı zamanda tatlı notalar arayanlar için Skye Adası’ndan Talisker.

Yok ben Bourbon sevdim diyen varsa. Şişeleme öncesi Jack Daniel’s’ı bir kez daha akçaağaç kömüründe süzdükleri Gentleman Jack, tek bir fıçıdan şişelenen Single Barrel denenebilir. Bir de daha uzun yıllandırılan Jim Beam Black, bulabilirseniz Woodford Reserve ve Bulleit.