irlanda
İÇKİ,  VİSKİ EĞİTİMİ

Viski Ülkeleri – İrlanda

Bu sayfa “Viski Eğitim” setinin “Viski Ülkeleri ve Türleri” kategorisinde bir bölümdür. Tüm kategori ve sayfalara ulaşmak için tıklayın -> Viski Eğitimi

İrlanda viskisi ve genel olarak İrlanda’nın İskoçya gibi viski ile sık anılamamasına birkaç tarihi olay sebep oluyor. Belki en önemlisi İskoç harman viskilerinin piyasada çok güç kazanması. İskoçların kolon imbik kullanarak yüksek verimde tahıl viskileri üretip, bakır imbikle damıtılan viskilerle harman yapmaları başarılı bir ticari fikir oluyor. İrlandalı birinin geliştirip patentini almasına rağmen İskoçlar ekmeğini yiyorlar.

Bir yandan İrlanda’da 1800 ortalarındaki patates verimi yüzünden yaşanan kıtlık diğer yandan İrlanda bağımsızlık çabalarının İngiltere tarafından ticari olarak ambargoyla cezalandırılması da viskinin üretimi ev ülkeden çıkışını zorlaştırıyor. En büyük tüketicilerden olan Amerika’nın 1920’lerde alkol yasağı uygulamasıyla tüm dünya gibi İrlandanın da nasibini alması başka bir olumsuzluk oluyor. Son olarak da 2. Dünya Savaşı’nın zor koşullarında doğal olarak viski önemli bir tüketim ürünü olamıyor.

1900’lerden 1960’lara 160 damıtımevi sayısı 4 damıtımevine düşüyor. Yeniden doğuş 1980’li yıllarda oluyor. Fransız Pernod Ricard ki Absolut Votka, Chivas Regal, Balletine’s gibi markaları da içinde barındırır Jameson’ı alıp güçlü bir pazarlamayla 8 sene içerisinde 1 milyon kasa satış rakamına ulaşıyor. Şu anda satılan İrlanda viskilerinin %80’i Jameson. Bira fıçılarında son verilmiş versiyonları da çok talep görüyor.

İrlandalılar turba kullanmıyor, maltı sıcak hava ile kurutuyorlar. İrlanda’da da aslında turba var ve geçmişte kullanılmış ama gelenksel üretim yapan tesisler kapanıp, yeni açılanlar da modern yöntemler tercih ettiği için isli viskiye rastlanmadığını söyleniyor. Vakti zamanında malt vergisinden kaçmak için maltlanmış yanında maltlanmamış arpa da kullanıyorlarmış hala bu gelenek devam ediyor, mayşe içinde yarı yarıya malt ve ham arpa var.

İskoç malt viskinin İrlandadaki karşılığı pot still (bakır imbik) viskidir diyebiliriz. İskoçya’da genelde 2 kez yapılan damıtım İrlanda’da genelde 3 kez tekrarlanıyor, böylece daha yumuşak içimli ve daha kısa sürede olgunlaştırılan viskiler üretiliyor. Genelde viskiler harmanlanarak şişeleniyor. En çok bilinen İrlanda vsikisi Jameson da harman bir viski örneğin.

Yakın dönemde de Teeling markası ön plana çıkıyor. 2015’de 125 yıl sonra Dublin’de kurulan ilk damıtımevi Teeling kardeşlerce kuruluyor. İlk piyasaya çıkan şişeler karaborsaya düşmüş, diğer şişeler de nispeten İrlanda viskileri ucuz olmasına rağmen yüksek miktarlara alıcı bulmuş.

Reddit gruplarında sıkça gördüğüm İrlanda viskileri Redbreast, Green Spot (yıllara göre bu green rengi farklı isimler alıyor yellow gibi), Tullamore DEW ve Teeling.

<- önceki sayfaviski eğitimi ana sayfasonraki sayfa ->