Türkiye'den

Uşak Ulubey Kanyonu – 2016

Ulubey Kanyonu bir taraftan Uşak İl Merkezi diğer taraftan Banaz İlçesinden başlayan 2 ana kanyon oluşumunun diğer küçük kanyon oluşumları ile birlikte meydana getirdiği büyük ekosisteme denen isim olarak algılıyorum. Dünyanın 2. Büyük kanyonu diye belirtiliyor ancak yabancı kaynaklarda büyük olduğuna dair ifadeler olsada en büyük ikinci kanyon gibi bir ifadeye ulaşamadım.
Bölge arkeolojik tarihi alanlara sahip ancak ben çok ilgilenmediğimden o bölgelere ilişkin bir şey yok elde.
Kanyon gezime Adıgüzel Barajının batısından kuzeye Ulubey İlçesine kadar çıkıp kanyondan karşıya geçip güneye sonrasında doğuya Avgan Mahallesi üzerinden Clandras köprüsüne geçip güneye Karahallıya geçip devam ettim. Teknik arızalardan Adıgüzeller barajının doğu yakasına uğrayamadım.
Ulubey ilçe merkezinin hemen kanyon cephesinde kamu eliyle yapılan Kanyon Park isimli bir alan bulunmakta içinde kafe ve restorantın olduğu bir alan. Ancak buranın en önemli unsuru dünyanın en büyük cam seyir terası olarak belirtilen 135 m2 büyüklükte cam seyir terası.( Uydu görüntüsünde tesis görünmüyor dolayısı ile  Google earth koordinatları:D 38.419204/  29.304173)
alt

alt
Girişi 3 lira olan bu terasa camlar çizilmesin diye galoş takıp giriyoruz. Malum bayramda gittiğim için in cin top oynuyordu ilçede, oysa 2 gün sonra kanyon festivali vardı ancak gene de kimsecikler yoktu. Bazı zamanlar teras komple doluyormuş. ( Bu arada bayramda gitmeyin ekmek alacak yer bulamayabilirsiniz.)
Bu cam terası böyle bir yer 
{youtube}I1M67bpX02E{/youtube}
Buradan güneyde ağaçlık bölgeyi görmeye geçtim oradan da karşıdaki platoya çıkıp avgan üzerinden Clandras köprüsüne doğru yolladım. her ekosistemin kendi güzellikleri var ama ağaç işi bir ayrı güzel:D bu bölge vadi tabanı olduğu gibi bu şekilde ağaçlandırılmış. Avgan mahallesi eski belde belediyesi ancak nüfus kriterini tutturamayınca mahalle olmuş. Hareketlilik olarak Ulubeyden daha iyi. bayramın 1. günü bile açık bakkal bulabiliyorsunuz:D
alt
Clandras Köprüsü bölgenin öteki ünlü unsurlarından köprünün etrafında bir kamp piknik alanı düzenlemesi yapılmış (bknz hunharca mangal yapmak). Burası restoran, havuz, HES, açık piknik alanları, yürüyüş alanı vb içeren bir mekan. Giriş 1 tl. Bu düzen içerisine bölgede uzun yıllar önce kurulan Karahallı Hidroelektrik Santrali de dahil edilmiş. Köprü görüntüsüne birde şelale eklenmiş. İyi bir hareketlilik oluşmuş. 

 

alt
Bu alan kanyonun Banaz ilçesinden gelen kısmı üzerinde, diğer bölgeden farklı olarak burası girmek için daha temiz bir su. Özellikle Ulubey tarafında suya girmeyin diye belirtiyorlar. Kuzeyde güzergah boyunca suya karışan atıklar suyu epeyi kirletiyor. Ancak Ulubey Kanyonu kapsamında burası öyle görülmeden olmaz mekanlardan değil kanyonun kendisi daha cazip bir ortam sunuyor. 
Genel olarak Ulubey Kanyonu tam kamp gezi (nerde akşam orda sabah) bölgesi oldum olası doğal hareketlilikleri sevmişimdir. Bu bölgede coğrafya her türlü hareketi sunmakta platolar, ormanlar, nehirler, yamaçlar, vadiler ne ararsan var. Kanyonda bisiklet turları, motor turları, yürüyüş organizasyonları yapan pek çok ekip oluyor gibi nette gezindikçe daha önce yapılan etkinlik haberleri ile karşılaşılabiliyor. Kanyon tabanı ve çevresi güzel yürüyüş parkuları ile dolu.  Baraj bölgesinde yer alan yarım adaların, kenarda yer alan ovalar felan güzel ortamlar. Özellikle güneşten yarım ada çok daha net belli oluyor diye bu fotoğrafları yükledim. 
alt
alt
alt
Ancak özellikle Adıgüzel Barajına doğru çok domuz bulunmakta ( yerelde domuz harici ayı felan bulunmadığını söylediler.) Dolayısı ile kamp yapacaklar bu hususu göz önüne alsın. Mümkünse yerleşimlerden çok uzakta, su yollarında ve tek başınıza kamp yapmayın, yiyecekler ile çok koku salan malzemeleri çadırınızdan uzağa birazda yükseğe bırakın. Bazı aklı havayiler gibi birşey olmaz deyip domuzlarla iç içe bir gece geçirmeniz an meselesi olabilir:D