tiflis
Dünyadan,  Gezi

Tiflis Gezi Notları #1

Tiflis hem rahat ulaşımı, hem vize pasaport istememesi hem de görece ucuzluğu ile cazip bir yer, biz de gidelim dedik.

Tiflise pek çok şekilde gidilebilir. Havalimanı yolu ile Kutaisi veya Tiflis olabilir. Özel araçla gidilebilir ki ben tavsiye etmem. Özel araçla gidip hiç sıkıntı yaşamadan dönebilirsiniz zaten gittiğinizde çok ilginç yerlerden gelen TR plakaları görebilirsiniz. Ancak gidip gideceğinize pişman da olabilirsiniz. Trafik çok kaotik en ufak sorun çok ama çok büyüyebilir. Zaten özellikle Tifliste kalacaksanız çok gereksiz. Batuma geçip minibüslerle geçebilirsiniz yada tren ile gidebilirsiniz. Sarptan taksi ile 30-35 Lari tren garı Batum merkez biraz daha ucuz.( https://ticket.railway.ge/) online alırsınız. 3 sınıf var 35 75 125 Gel fiyatlı yani çok bir farkı yok. 35 lik alıp geçilebilir hassas değilseniz. Koltuklar biraz uyduruk biraz daha kalabalık havasız ama 5 saatlik yolculuk tercih ben 75 lik ile gittim. Bana kalsa gidermiydim bilemedim:D business hepten gereksiz. Minibüsle gitmeyi de tavsiye etmem bu Bangladeş otobüsleri gibi aksiyon dolu bir yolculuk. Yol çalışmaları devam ediyor belki bu yazıdan yıllar sonra duble yollar tamamlanınca daha mantıklı olabilir.

Tiflise varınca her ana bölgeye metro var metrolar güzel kredi kartı ile dıt dıt gidebiliyorsunuz ekstra karta gerek yok teleferik için zorunlu verdikleri metromoney kart alıp doldurup da gidebilirsiniz. Şehre gelen turlar bile birkaç durak metro gezdiriyor sırf iniş çıkışı görmek için. Yaya takılacağım taksiye para vermeyeceğim derseniz eski kentte kalmanızı ve falezin üstünde ilk sıradaki manzaralı otellerde konaklamayı tavsiye ederim. Buradan kentin tarihi turistik yerlerinin tamamına yaya gidersiniz ortalama 15-20 bin adım/gün ile. Zaten Tifliste en büyük keyif şehrin eski dokusunda yürümek. Gürcüler nedense bir şey yeterli ise üstüne bir şey koyma derdinde değiller. Yapıların dış cepheleri ilk yapıldığında nasılsa öyle duruyor.

tiflis harita
tiflis harita

Tifliste gezilecek yerler zaten sokakları ve caddeleri onun haricinde, katedral ve kiliseler, kale, doğa parkı, teleferik finiküler ve botanik park ilgi çekebilir. İlgililer için barlar- gece hayatı ve brendi/konyak fabrikası ayrı bir konu olacak.

Kale restorasyonda idi biz gittiğimizde ancak gene de çıktık eski merkez sülfür banyoları manzaralarını tepeden görelim diye zaten yürüme bölgesi. Sülfür banyolarından direkt çıkarsınız. Yormayan bir çıkışı var. Normalde oradan Mother of Georgia anıtına yürüyecektik tadilattan sebep gidemedik. İnip teleferikle geçtik ki kaleye gidemeyecekseniz anıt gereksiz. Arkasındaki vadi komple botanik parkı güzel mekan ancak kentin içi daha keyifli.

Eski kiliselerin yanında güncel inşaa edilen Sameba Katedrali de görülmeye değer ancak giyim kuşama dikkat ediyorlar sonuçta dini yapı:D Bit pazarı çok antikanın olmadığı imitasyonlarla dolu bir Pazar açıkçası Tahrandakinin üstüne daha görmedim. Ama dikkatinizi çeken birkaç parça ürüne denk gelebilirsiniz. Tren garı çevresi bizim eski ulus merkezi gibi kalabalık yoğun hele yer altı pazarı var efsane. Kılık kıyafet için ilginç bir mekan, korku filmi labirenti gibi her taraftan üstünüze gelen kıyafetler 1 kişinin zor geçtiği koridorlar. Bana denk gelen en güzel yer altı pazarı burası:D

Eski kent merkezi bol turistli kalabalık barlar ve lokantalarla dolu ancak çeperler daha keyifli. Takılmacı mekanlar-ortamlar ve az turist için hem wine factory hem de Fabrika denenebilir bence gereksiz normal kafeler. Mitatsimanda parkı denenebilir güzel finikülerle çıkıp yaya iniş keyifli oluyor. Finikülerde de nakit olursa elinizde bir önünüzdekine para verip ilave kart almadan o kartla geçebilirsiniz iki lari iki laridir. Hem de 1 kez kullanacağınz kart için çöp çıkartmamış olursunuz dönüşü yaya yapacaksanız. Kocaman bir park her türlü aktivite var lunapark ve roller coster dahil. Tepenin iki yamacı da farklı farklı manzaralara açık keyifli. Yemek yerlerinde geleneksel takılacaklar eski kent merkezi dışındaki yerlerde şanslarını denemeli, gerçekten sokak lezzeti olan pek çok köşe başında bulunan hamur işi dükkanları özelinde değerlendirsek bile çeperlerdekiler daha güzel. Misal en güzel kinkaliyi Klike’s Khinkali de yedik girişte kapısı ufak gizli bir mekan ana kapının sağında bodruma inen köhne bir kapıdan geçiliyor. Lezzetli. Diğerleri ile kıyaslanamayacak kadar güzel. Hacapurileri ise birbirinden ayrılacak gibi değil hiç gerek yok.

Alkol işinde sert gitmek isteyenler Çaça/Chacha efsanesi ile tanışıp takılabilirler ben herkesin yaptığına güvenmem alkol durumlarından sebep ama dükkanlarda satılan şişeli markalı ürünler var onlara yoğunlaşmayı tavsiye ederim. Özellikle alkol alınacaksa şişe hediyelik vs alcorium dükkanları en uygunları kampanyalar indirimler de oluyor ve tax free uygulayabilirsiniz. Onun haricinde pek çok yerde butik şarap ve craft biralar bulabilirsiniz.