The Glenlivet Founder's Reserve
İÇKİ,  VİSKİ

The Glenlivet Founder’s Reserve – Viski Tadım Notları

İskoçya dağları kar ile boran, almış dört yanımı dert ile verem demiş Adam Smith.

İskoçya’da Speyside bölgesi var. Bu viski de o bölgede üretilen bir single malt. Genelde hafif içimli meyvemsi viskiler çıkarırlar. Chivas da temelde bu gölgenin viskilerinin harmanıdır misal. Türkiye’de çok sattığı için Chivas’dan örnek vereyim dedim.

Dünyada en çok single malt viski satan iki marka var iki numara The Glenlivet, bir numara Glenfiddich. Bir ara Glefiddich iki numaraya düştü diye biliyorum. Yanlışım varsa bi araştırıverin lütfen.

The Glenlivet Founder’s Reserve’de yaş bilgisi yok. Nispeten ucuz bir single malt. Aslında The Glenlivet 12’nin yerine geldi diyollaaa. Ama 12 yıllığı da raflarda görüyorum, yakında olmayacak diyenler var. Yıl belirtmediği için muhtemelen genç bir viski, yani meşe fıçılarda olgunlaşmasına fazla zaman tanımadan şişelemişler. Bu yüzden nispeten ulaşılabilir makul fiyatta.

Meyveli şeker, akide şekeri poşeti kokluyorum gibi. Meşe kokusu yoğun, başka ne kokacaktı ki? Meyve kokuyor ama kuru meyve. Biraz ahşapsı koku da var.

Rengi çok açık, dilimi fazla yormayacak gibi ama renkle tadının çok alakası olmuyor açıkçası. Tat meyvemsi, belki üzüm, incir gibi. Kokudaki ahşap, meşe tadında hiç yok. Tadı yumuşacık olmasına rağmen yakıcı bir ağız ve boğazı var.

Bitiş orta uzun, çok az meşe, çifte kavrulmuş hatta az yanık badem ya da fındık.