the GlenGrant 10
İÇKİ,  VİSKİ

The Glen Grant 10 Viski Tadım Notları

İçki dünyasında birkaç büyük grup var, resmen tekel konumundalar. Mesela bizim Tekel özelleştirilmesi sonrası birkaç el değiştirme ile en son Diageo Firmasına satıldı. Türkiye’de çok satan ve hatta bazı senelerde dünyada en çok Türkiye’de satılan Chivas Regal 12 viskinin içinde bulunduğu Pernod Ricard grubu. Bunlardan birisi de İtalyan firması Gruppo Campari. Single malt viskisi de The GlenGrant.

Campari grubunda Aperol belki marketlerde bu grupta en sık görülebilen ürün. Bir de Türkiye’de hiç görmedim, siyah şişesiyle Bulldog gin çok başarılıdır.

campari group

Viski tarafında en bilinenlerden Wild Turkey dışında The Glen Grant de ürünleri arasında. Glen Grant damıtımevi İskoçya Speyside Bölgesi’nde. 1800 ortalarında kuruluyor, 1800 sonralına doğru üretim artıyor. Fazla tarihle boğmadan sadede geleyim; Glenlivet ile birleşiyorlar sonra Seagram Firması devralıyor. 2001’de Chivas Brothers alıyor ve 2006’da Campari’ye geçiyor. Bu yüzden İtalya’da en çok tüketilen single malt viski. Türkiye’de hiç rastlamadım bu arada.

Tahminlemek ne kadar doğru bilmem ama, madem Glen Grant İtalyanların elinde o zaman bir kaç çıkarsama yapabilirz. Çok bilinen İtalyan yemekleri yalın, az ama taze ve kaliteli malzeme ile çok lezzetli. Glen Grant de o zaman içimi kolay, çiçeksi, meyvemsi karakterde olmalı !?

Glen Grant imbikleri “Alman miğferi” benzetmesiyle, en saf alkolü alabilmek için tüm aromatiklerden arındıracak şekilde tasarlanmış. Kendi deyimleriyle purifier (temizleyici, saflaştırıcı) bir bölümle sürekli çalışan ve yalnız en saf alkolün yukarı çıkmasını sağlayacak şekilde reflüye izin veren imbik sistemleri var. Bu sayede diğerlerine göre daha hafif içimli ve narin bir alkol elde ediyorlar.

Detaylı bilgi için -> Viski Üretim Süreci – Damıtma

Bu arada İngiliz viski yazarı Jim Murray de her yıl güncellediği Whisky Bible’da 10 yıl ve altı kategorisinde 2020’nin en iyi single malt scotch viskisini “The Glen Grant 10” seçmiş. Açıkçası bu tür puanlamaları reklam olarak görüyorum. Yani ücreti mukabilinde en iyiler listesinde üst sıralar alınabilir gibi geliyor. Kimsenin günahını almayalım tabi de.

the glenGrant 10 jim murray

The Glen Grant 10 taze olgun kayısı, şeftali, az buçuk çikolata hafif de malt kokuyor. Kokudaki meyvelere tadımda posrtakal, narenciye de ekleniyor. Yumuşacık içimli, yaşından daha olgun gibi. Damakta orta-kısa süren ve tadım ile aynı ama azalarak biten bir tat kalıyor. Kavun ve çikolata gibi. Dur bir daha içeyim tam birşey anlamadım derken şişe biter dikkat.