the famous groose smoky black
İÇKİ,  VİSKİ

The Famous Grouse Smoky Black Viski Tadım Notları

The Famoues Grouse, yurtdışından gelirken, çok yakın olmayanlara hediye olarak aldığım viskiydi hep. Ucuz olsun da ne olursa olsun diye alırdım. Ama sosyal medyada The Famous Grouse Smoky Black çok övülünce, bir deneyeyim dedim. İsli kokusu ve tadıyla “Fakir Lagavulin‘i” benzetmesi en sevdiğim yorum oldu bu arada.

Neredeyse her harman viski tarihi gibi Famous Grouse da bir bakkal dükkanı işleten dayı ile başlıyor. Ve tabi aile şirketini devralan hayırlı evlat, damat, gelinler, torunlar ya da yeğenlerden biri ya da birileri şirketi ve markayı üst noktalara taşıyor.

Kısa bir tarih özeti geçelim, Matthew Gloag market sahibi ve şarap tüccarlığı yapıyor. 1860’da oğlu William işletmeyi devralıyor ve harman viski (birçok viski üreticisinden viski alıp, her şişede benzer tatta yani stabil viski üretiyorlar) üretip satıyorlar. Sonra yeğen Matthew 1905’de firmalaşıp, ürün adını The Famous Grouse olarak belirliyor. Birkaç el değiştirme sonrası Erdington Grubu satın alıyor.

the famous grouse bottle

Bir konu daha var, buraya iliştireyim; alkol tekeli şirketler. Çoğu viski bir içki devi firmanın ürünlerinden birisi. Famous Grouse da Erdington Grubu bünyesinde bir marka. Gruptaki diğer ürünler de Highland Park, The Glenrothes ve viskilerin afillisi The Macallan.

Famous Grouse 1980’den beri İskoçya’da en çok satan viski ve Birleşik Krallığın ikinci çok satan viskisi. Birinci Bell’s bu arada. Grouse keklik demek ve markanın tüm görsellerinde keklik kullanılır.

Harman viskilerde isli tat yoğun olan markalar ve şişeler var. Çok bilinen Johnnie Walker Double Black. Açıkçası islilik konusunda harman viskiler çok cömert olmuyordu ama The Famous Grouse Smoky Black bunun hakkını veriyor.

İsli, yanık, iyotsu, yosunsu tatların sebebi için buyurunuz -> Viski Üretiminde Materyaller – Turba, İmbik, Fıçı

The Famous Grouse Smoky Black harman bir viski. Yosun, iyot, makine yağı, arkadan akide şekeri kokuyor. Kokusuna benzer tadı var, is, yosun, deniz suyu ve meyvemsi notlara var. Sonda hafif akide şekeri ve ufak bir bitter acılığı orta uzunlukta devam ediyor.

Viskide farklı kutupta tatların dengeli şekilde bir araya gelmesi, ürünü başarılı yapıyor. Örneğin birçok isli viskide, tatlı, meyvemsi notalar da yoğun olur ve bunların dengeli birleşimi markayı efsane yapar. The Famous Grouse Smoky Black’de o meyvemsilik ve is ortalamada geziyor. Damakta her bir lezzet patlamalar yaratıp birleşmiyor. Ama isli harmanlar arasında belki de islilik oranı en iyisi. Genç olduğu için alkolün pürüzleri de hissediliyor. Buna rağmen fiyat perfomans konusunda çok başarılı ve evde hep bulundurmak istediğim bir harman.