the balvenie tasting
İÇKİ,  VİSKİ

The Balvenie Viski ve Damıtımevi

The Balvenie Viski ve Damıtımevi’nin büyük ağabeyi Glenfiddich Viski ve Damıtımevi, nam-ı diğer üçgen şişesiyle Grant’s Harman Viskileri’nin üreticisi. The Balvenie genelde tatlı, bisküvi ve malt aromalı ürünler çıkarıyor. Ve tabi Glenfiddich’e göre daha maltsı, meyvemsi ve rahat içimli olduğu yorumları yapılır. Ve pek tabi Speyside Bölgesi’nde.

Detay için -> Viski Ülkeleri – İskoçya

The Balvenie Damıtımevi’nin 1892’de Glenfiddich Damıtımevi’nin kardeş damıtımevi olarak yapımına başlandı. Glenfiddich’den elde edilen büyük gelirler sayesinde neredeyse Glenfiddich’e harcanan yatırımın iki buçuk katı kadar yani 2000 pound kadar bir yatırımla The Balvenie inşa edilir.

Yeni bir damıtımevi inşa ediliyor olmasına rağmen viski damıtımı için kullanılan imbikler Islay Adası’ndaki Lagavulin‘den ve Inverness’deki Glen Albyn’den alınıyor. İkinci el alınmasının sebebi masraftan kaçınmaktan ziyade daha önce çok beğenilen viskileri üretmiş imbikler oldukları kesin olması.

1973 yılından önce harman viskilere katılması için üretim yapılırken, bu yıldan sonra kendi ismi ile single malt olarak şişeleniyor.

Detay için -> Viski Çeşitleri

Amerika’da en çok satan ilk 10 single matlardan biri ayrıca Birleşik Krallık, Tayvan, Fransa ve Kanada’da büyük satış oranına sahip. Olgunlaştırmanın %80’i eski burbon fıçılarda geri kalanlar eski şeri fıçılarda yapılıyor. 40’dan fazla olgunlaştırma deposunda (warehouse deniliyor ve genlde damıtımevine bitişik oluyor, tabi bazen bambaşka yerlerde de olabiliyor, örneğin Talisker bir ada viskisi ama ana karada olgunlaştırılıyor) Glenfiddich ve Kininvie fıçıları ile beraber olgunlaşıyor.

Detay için -> Viski Üretim Süreci – Fıçılama (Olgunlaştırma)

the balvenie tasting arka
Bir tadım setinin arka yüzü

Damıtımevi turları önemli bir turizm işi haline geldi. The Balvenie Damıtımevi’nde kullanacakları maltın bir kısmı eski usul yere serilerek üretiliyor. Ayrıca fıçı üretimi ve bakır işçiliğinin de görülebileceği bir yer olduğu için gezilmesi diğer damıtımevlerine göre daha ilgi çekici olabilir.

Damıtımevlerinde en önemli görev baş damıtımcılıktır bilen bilir. David Stewart ismini de neredeyse her şişe ve farklı paketleme üzerinde görüyorum. Bazı damıtımevlerinde gizli kahraman olarak araştırarak isimleri bulunabilir ama The Balvenie’de David Stewart bir isim olarak hep göz önünde.

Birkaç ekspresyon tadım notları burada.

The Balvenie 12 Doublewood

The Balvenie 17 Doublewood