tarih öncesi bira
Karalamaca

Tarih Öncesi Mayalama, Belçika Lambic Birası ve Jack Daniel’s

1) Tarih öncesi bir gelenek, Belçika’nın Lambic birası ve Jack Daniel’s arasında gelin bir ilişki kuralım!

monk manastır

tarih öncesi maya

jack daniel's sour mash

2) Mezopotamya’da bira günlük hayatın bir parçasıydı. Yeri geliyor cenazelerde sunuluyor yeri geliyor para gibi değiş tokuş için ya da ücret olarak kullanılıyor.

tarih öncesi bira

3) Peki mayalama işlemi nasıl yapılıyor? İlk maya nasıl bulundu? Burada Belçika’ya gidelim. Lambic tarzı birayı fermente etmek için maya kullanmıyorlar. Doğadan ya da üretilen yapıda bir şekilde bulunan yabani mayalar fermantasyonu sağlıyor.

belçika bira yabani maya

4) Bu riskli bir iş çünkü yeterli maya, uygun zamanda fermantasyon başlatmazsa ürün çöp olur. Peki tarih öncesinde bu iş nasıl yapılıyordu? İnsanlığın en önemli buluşlarından birisi! Daha önce kullanılan kabın dibindeki tortuyu kullanmak!

belçika bira yabani maya

5) Ev biracıları bilirler, fermantasyon bittiğinde mayalar dibe çöker. Şişede gazlandırmayı sağlayan da bu mayalardır. Hatta bu tortuyu ekmek mayalamak için kullananlar da var.

ev biracılığı home brewing

6) Tarih öncesinde de bu pratik kullanılmış. Yabani mayalara güvenmek yerine, bir önceki ürünün tortusunu kullanmak daha güvenilir ürün sağlamış. Hatta biracıya hafif laf dokundurmak için “iyi birayı yapan kabıdır” sözü bile kullanılmış.

yabani bira tortu

7) Jack Daniel’s ile konunun alakasına gelelim. Jack şişelerinde “sour mash” ibaresi görürsünüz. Bu sürece mayşeye bir önceki fermantasyondan kalan mayaları ekleyerek ekşileştirmek diyebiliriz. Hem gelenek hem burbonlara daha güçlü ve tatlı bir karakter verdiği söylenir.

jack daniels sour mash

8) Ayrıca ortamın tutarlı kalmasına yardımcı olur, pH’ı dengeler, böylece yeni eklenen mayaya daha uygun ortam oluşur ve fermantasyon süreci hızlı başlar.

jack daniels sour mash

9) Fermantasyon için gereken mayalar madem doğada zaten bulunuyor. Peki ya yoğurt? Yoğurt ilk nasıl mayalandı?

yoğurt mayası