talisker 10
İÇKİ,  VİSKİ

Talisker 10 Viski Tadımı

En kendine münhasır viski Talisker heralde. İskoçya’da benzer tadlarda viski üretimi yapan bölgeler var. Yani aynı bölgede üretilen viskilerin kendine has bir koku, tat karakteristiği var. Talisker Skye Adası’nda damıtılıyor. Damıtılıyor dedim çünkü fıçılama ve fıçıda yıllandırma İskoç anakarasında oluyormuş. Bu biraz garip geldi çünkü deniz, yosun kokuları hakim. Sanki yıllanma bol deniz esintili bir adada oluyo diye düşünmüştüm.

Talisker şişesinde de Skye Adası’nın tek damıtımevinden geliyor yazıyor. Bu yüzden kendine münhasır. Aslında Torabhaig Damıtımevi de açılınca ikinci olmuş oldu ama şişede yine de böyle yazıyor. Talisker Diageo Şirketi bünyesinde yani bizim Yeni Rakı’nın da sahibi şirket oluyor kendileri. Red Label’a da bir miktar ekleniyormuş. Ama büyük kısmı single malt olarak satılıyor. 10 ibresi de fıçıda bekleme süresi.

Talisker, turbalı ve turbasız (İskoçya bol nemli bir yer ve toprakta çürümüş bitki artıkları bol. Bunların yıllarca karbon miktarı artarak turba oluyor. Bunu yakarak arpa kavruluyor ve bir miktar is arpaya geçiyor ve turbalı olarak anılıyor) arpaları karıştırarak fermante ediyor. Bu yüzden Islay Adası viskileri kadar yoğun isli bir tadı ve kokusu yok.

Ayrıca bakınız;

Tadıma gelirsek… Kokusunda toprak, deniz, yosun, is var. Biraz da arkadan kuru meyve kokuları geliyor. Damağa ilk sabun tadı geliyor. Sanki seni öldürmeyen şey güçlü kılar misali; bu tadı nasıl severim diyorum ama sonra füme somon, kuru yemiş, sonra is, az kuru meyve tadı geliyor. Ağızda karabiber ve is tadı neredeyse dakikalarca kalıyor.

Tadını en sevdiğim değil belki ama içmekten en zevk aldığım viskilerden biri diyebilirim. % 45.8 alkollü. Viskide bir standart oldu heralde % 40 alkol, o yüzden bu dereceye çekecek kadar su ilave ettim. Bir de gülün üstündeki su damlaları kadar su ekle derler ya onu da ekledim.

Üstteki tadım notuna başlarken bir yudum almıştım, ağzımda hala metalsi bir tat devam ediyor. Bunu seviyor olmak çok garip çok.