Dünyadan

Su Üzerindeki Kasaba – Xitang – Çin

Çin’deki şimdiki rotamız;Xitang Kasabası, Çin’in Zhejiang Eyaletine bağlı otantikliğini ve tarihi dokusunu koruyan, küçük  şirin bir kasabasıdır.
Xitang Kasabası’nın tarihi milattan önceye dayandığı arkeolojik kazılar ile tespit edilmiştir. Ayrıca bu kasaba geçmişte;Ming ve Qing hanedanlığı tarafından yönetilmiştir. Bu şirin kasabada gezerken otantikliği bozulmayan tarihi yapılar sayesinde,sanki kendinizi geçmişe yolculuk yapmış gibi hissediyorsunuz.
 

 
Çin’in Venedik’i Xitang
Kasabadaki evler kanallar etrafına kurulmuş ve ulaşımda bu kanallar ile yapılmaktadır. Kanalların  her iki yakasında Çin mimarisini gözler önüne seren iki katlı yapılar bulunmaktadır. 1990’a dek  diğer şehirler ile bu kanallar üzerinden ulaşım sağlanmakta imiş. Xitang Kasabası bu kanallar sayesinde geçmişte  Çin’in  önemli ticaret merkezleri arasında imiş.. Şimdi ise  bu kanallar etrafında tarihi yapısı ve tekne turları ile  birçok ziyaretçin uğrak yerleri arasında yer alıyor.Eğer kanal boyu tekne turu yapmak isterseniz, 30 dakikalık bir tekne turu yaklaşık 50 Türk Lirası’dır. Özellikle bu tekne turunu gece tercih etmenizi tavsiye ederim; çünkü kanalın etrafındaki teknedeki  dilek balonlarının ve kanal etrafındaki ışıklandırmalar ile  nehirin üzerinde muazzam bir görsel şölen sunmakta.Xitang’da hayat bu kanallar üzerinde kurulu olduğu için buraya Çin’in Venedik’i derler.
 
 
 
 
Geçmişe gizemli yolculuğun adresi: Xitang
Bunun yanında kasabada kanalları birbirine bağlayan birçok tarihi kemer köprü bulanmakta.Xitang Kasabası’da Ming ve Qing hanedanlıklarından kalma  tarihi binaları gezerken  geçmişin gizemli tarihi yolculuğuna ufak dokunuşlar yapmış oluyoruz. İşletmeciler buradaki tarihi evlerin çoğunu butik olarak  ziyaretçilerin  hizmetine sunmuşlar.
Çin siyasi tarihi açısından da Xitang Kasabası çok büyük bir öneme sahiptir. Mao Zedung  Çin Komünist Partisi’nin ilk kuruluş görüşmelerinde bu kasabada yapmıştır.  Kasabada bunun yanında Ming ve Qing hanedanlıklarında birçok Budist  tapınakları yer almaktadır. Bunlardan en ünlüsü ‘’Yedi Ustalar Tapınağı’dır’’. Özellikle bu tapınağa Çin’in yeni yıl tatilinde  ülkenin her yerinden Budistler akın etmektedir.Kanalların etrafında birçok insanı, mum yakıp dua ederken görmüştük.Neler için dua ediyorlardı bu insanlar.Yüreklerinden neler geçiyorsa:çoçukları için daha iyi bir gelecek için kimbilir…
 
 
Kuşaktan kuşağa iletilen alışkanlıklar
Nehrin kıyısında evi bulunan insanlar çamaşır, bulaşık gibi günlük işlerini  bu nehri kullanarak yapıyorlar. Çin’in diğer büyük şehirleri ile karşılaştırıldığında insanlar geleneklerini ve günlük hayatlarını eskisi gibi sürdürdüklerini görmekteyiz. Halk günlük eşyalarını ve iç çamaşırların hemen evlerinin  önündeki duvarlarda sererek kurutmakta.Modern hayat buraya çok etki yapmamış.Aslına bakıldığında tüketim toplumunun ve kapitalizmin hayatımıza soktuğu alışkanlıklardan uzak ,küçük bir komün yaşam  pratiği görüyoruz .
Çin’in çoğu yerinde gördüğümüz gibi bu kasabada’da kadınları  hayatın her alanında çalışırken görmek mümkündür. Taksi şoförlerinden tutun, temizlik görevlisi, restoran ve işletmelerde çalışanların çoğunluğu kadınlardan oluşuyor. .Kadınlar burada hayatın heryerindeler.Hatta beni otobüsden indiğim yerde bekleyen müşteri bekleyen  motosikletli taksili bir teyze 10 yuan karşılığında otele götürmüştü.
Bu tarz bir durumu Türkiye’de pek göremezken burada çoğu yerde normal bir durum. Umarım ülkemizde’de kadının  toplum nazarında cinsel  obje olarak bakılmadığı ;üretimde ve yaşamın heryerinde söz sahibi olduğu  eşit bir  hayat görürüm.
Xitang’ın insanları yerli ve yabancı turistlere karşı gerçekten çok güleryüzlü bir yaklaşım içindeler.Eğer Xitang’ ziyaret etmeyi düşünüyorsanız hafta içi  bir günü tercih edin derim Özellikle hafta sonları ve ulusal bayramlarda kasabada adım atılacak yer bulunmuyor. Çin hükümeti gerçekten  tarihi ve kültürel yapılarını  kullanarak  yerli ve yabancı turistleri çekmeyi biliyor.Kültür devrimi ile birlikte  başta ekonomi ve toplumsal yaşam olmak üzere dışa açılan Çin bu kısa çok büyük yol aldığını görüyoruz.
2005 yılında Tom Cruise’nin  ‘Görevimiz Tehlike 3’ filminin bir kısmı Xitang’da çekilmiş. Film çekimleri sırasında  kasaba ziyarete kapatılmış. Bunun karşılığında halka 12 milyon dolar para vermişler. Filmden sonra Çin’in değişik eyaletlerinden  ziyaretçilerin  uğrak yeri olmuş.
 
 
 
Xitang’da ne yenir, içilir?
Gelelim Xitang’a  gelince neler yenir, içilir? Klasik Çin’deki küçük şehirlerde olduğu gibi  burada da sokak yemekleri çok yaygın, Çinlilerin evlerindeki mutfakların çok küçük olduğunu gördükten sonra neden genelde dışarıda yemek yediklerini anlıyoruz. Görünüşte yiyecekler Türk damak tadına göre çok farklı görünse de genel olarak tatları güzeldir. Özellikle Xitang’ın en meşhur yiyecekleri arasında pirinçten yapılmış  üzümlü kekin tadı hiçte fena sayılmaz .Gözüme takılan diğer yemeklerden bir tanesi de buharda pişen lotus yaprağına sarılı olan domuz etiydi tabi bunu yiyip yememek sizing tercihinize bağlı. Çin yemekleri dışardan bakıldığı gibi böcek ,kurbağadan ibaret değil birçok yemek çeşidi var.Ayrıca Xitang’a gelip de buranın en ünlü içkisi olan sarı pirinç  şarabını tatmadan gitmek olmaz. Eğer Şanghaya yolunuz düşerse hızlı trenle 25 dakika mesafedeki buraya ve birkaç günlük boş zamanınız olursa atlayın gelin derim.
Çinden Selamlar
Gezice Kalın…
Oktay ARSLAN    oktayarslan1988@gmail.com