skol bira
BİRA,  İÇKİ

Skol Bira

Skol Danimarka dilinde şerefe demekmiş. 2004 yılında Türkiye’de ilk pet şişede bira olarak piyasaya sunuldu ve tanıtıldı. O zamanlar alkollü içki reklamı yapılabiliyordu, reklamlarını ya da tanıtımlarını hatırlıyorum. Şimdi Danimarka dili dedik peki o zamaannn Türk Tuborg grubunda bir bira olduğunu tahmin edebilirsiniz. Efes grubunda Skol’a karşılık Marmara Gold var. Marmara Gold ile ilgili yazı bol okunuyor, bir göz atın derim -> http://e-yazi.com/marmara-gold-%100-malt-bira/

Tabi Efes’in yakın zamanda çıkardığı düşük alkollü Varım var bir de. Ama Varım litrelik şişe furyasında değil.

Ecnebiler taaaa 1959’da çıkarmışlar Skol’ü. Dünya’da en çok satan 5 biradan biriymiş. % 100 malt bira, 4.1 alkol oranında. İnsanları bu pet şişe konusu olumsuz etkiliyor. Genel olarak düşük alkollü ucuz biralar olumsuz etkiliyor diyeyim. Bence gereksiz bu olumsuz görüş.

Skol rengi hafif kehribara çalıyor yani koyu ve maalesef köpürmüyor, ilk içişte gazı yerinde ama diğer yudumlarda hızla azalıyor. Tadı ve kokusu Tuborg’a benziyor, tahıl tadı bence daha çok ve şerbetçiotu daha az. Bizim damak tadımızda lager tipi biraları bol içiren bence şerbetçiotundaki ayar. Mesela buğday birası güzel ama üst üste 5 tane gitmiyor. İlla o bitterness yani acılık gerekiyor. Skol bir şişe içerim daha da abartmam diyenlere uyar. Tahıl tadı bol, bariz tatlı, gazı da gidince fazla uzatmaya gelmiyor.

Düşük alkollü biralar bana “sıcakta yürümüşüm oturup soluklanayım, hem de serinleyim” diye içilir gibi geliyor. Ya da “deniz kenarındayım, birazdan denize gireceğim için zaten kafam açılacak bari hem çok içmeyim hem daha az alkollü içeyim” diyeceğim biradır.