singleton 12 viski
İÇKİ,  VİSKİ

Singleton 12 Viski Tadım Notları

Singleton 12 Viski bir single malt. Piyasadaki viskilerin %90’ı harman viski. Yani “geleneksel üretim malt viskiler” ile “büyük oranda tahıldan modern yöntemlerle üretilen viskilerin” karışımı. Örneğin Chivas Regal 12, Johnnie Walker Red ve Black Label.

Singleton, tekil demek bu arada. Tek olani seçkin anlamlarını çağrıştırıyor. Bir de yazılım geliştirmede singleton tasarım örüntüsü var, mesleki deformasyon olarak ilk akla bu geliyor, neyse…

Özel ve geleneksel yöntemlerle üretilen “single malt” viskiler, viski severler için asıl merak konusu. Tabi üretim biçimi, pazarlama gibi pek çok konu yüzünden pahalı da. Single malt viskiler piyasanın %10’u kadar olmasına rağmen viski pazarından %20 gelir payı alıyor. Yani hem azlığıyla merak konusu hem pahalılığıyla insanları almadan önce düşündürüyor.

Viski severler zaten ilgi duyuyor ve pek tabi biraz da viskiyle yeni tanışanlar ve sevenler single malt viskilere yöneliyor.

Özellikle çiçeksi, meyvemsi, tatlı aromalar yoğunlukla tatları sevenler için Singleton 12 iyi bir seçenek. Bir de konu “single malt tüketmekse” kolay bulunabilir ve uygun fiyatlı Singleton 12 ilk tercihlerden birisi oluyor.

Neredeyse tüm single malt viskiler damıtımevinin ismi ile isimlendirilir, yıl ibaresi eklenir ya da özel bir şişeyse farklı isimlendirilir isimlendirilir, örneğin; “distillery edition”, “blenders edition”, vs. Yıl ibaresi viskinin fıçıda beklediği süredir, viski şarap gibi şişelendikten sonra yıllanmaz. Bu durumda Singleton 12 viski Singleton Damıtımevi’nde üretildi diyebilir miyiz? Hayır 🙂

İskoçya’ya viski için uğramış olanlar genelde Dufftown Kasabası içinden geçer, zira Speyside Bölgesi kalbinde yer alır. Belki denk gelmişsinizdir ikonik tasarım üçgen şişeli Grant’s viskilerine. Aynı firmanın olan ve dünyada en çok üretilen ve tüketilen single malt viski Glenfiddich de bu kasabada yer alıyor.

singleton 12

Detaylar ->

Viski Peşinde Bir İskoçya Gezisi

Glenfiddich Damıtımevi ve Grant’s Viski Ailesi

Dufftown’da 6 farklı damıtımevi çalışıyor. Bu aralar sık gördüğüm Mortlach, Dufftown, Glendullan, Glenfiddich, Balvenie ve Kininvie. Bu arada son 3’ü Grant’s ailesinin. Singleton markası ile raflarda bulunan viskiler, Dufftown, Glen Ord ya da Glen Dullan Damıtımevleri’nde üretiliyor. Raflarda sık görebilmemizin en büyük nedeni taki ki Diageo Grubu’nda olması.

Türkiye’de Singleton 12 ve 15 yıllıklar Dufftown Damıtımevi’nde üretilmiş şişeler, Singleton 19 ise Glendullan Damıtımevi ürünü.

Farklı bir şişesi var, kendini raflarda farkettiriyor. Kokusu meyvemsi, bal vanilya, biraz da çimensi. Tadımı yakıcı yine de kolay içimli, elma-armut gibi meyveler, kuruyemiş, hafif turunçgil hissediliyor. Bitişi orta, kısa. Genel olarak tehlikeli diyebileceğim bir viski, bolca içiriyor.