wine grapes şaraplık üzüm yabancı
İÇKİ,  ŞARAP

Şaraplık Yabancı Üzüm Çeşitleri

Yabancı Beyaz Üzümler

chardonnay Wine grapes in vineyard raw ready for harvest
Chardonnay

Chardonnay

Dünyanın en popüler beyaz şarap üzümü, “beyazların kraliçesi” de deniliyor. Fransa’nın Burgonya bağlarının ana beyaz üzüm çeşidi. Chardonnay hem serin, hem de sıcak iklimlerde yetişiyor. Fransa’da Champagne bölgesinde en çok yetiştirilen üzümlerden doğal olarak şampanyanın üretiminin de ana üzümlerinden. Kaliforniya, Avustralya, Yeni Zelanda’nın güneşli bağlarında da yetiştirilen üzüm çeşidi. Serin iklimlerde narenciye tatlarına, sıcak iklimlerde ise tropik meyvemsi tatlara sahip şaraplar verebiliyor. Yeni dünyada ananas, mango, şeftali aromalarına rastlanıyor.

wine semillon
Semillon

Semillon

Fransa Bordeaux kökenli üzüm çeşidi, dünyanın hemen tüm şarap bölgelerinde rastlanır. Semillon ile yapılan şaraplar az asitli, yumuşak ve zayıf aromalı olur bu yüzden başka üzümlerle karıştırılır. Kupajda en sık beraber kullanılan üzüm Sauvignon Blanc. Narenciye ve kayısı aroması ile bilinir.

wine riesling şarap
Riesling

Riesling

Almanya kökenli olan üzümlerden
bir tanesi. Serin iklim üzümü ve genelde Almanya, Avusturya, Fransa kuzeyinde yetiştirilir. Şarapları çok popüler değil. Alkol oranı düşük, zengin asitli, aromatik şaraplar verir.

Hem erken hem geç hasat şarapları
yapılır. Geç hasat edildiğinde ki şeker oranı yüksek olacaktır, çok daha tatlı meyve aromaları ön planda olur. Hasat zamanlarına göre aroma profilleri değişebilir ve yıllanmasına göre de yine aroma profilleri farklılık gösterir.

wine sauvignon blanc şarap
Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc

Fransa’nın kuzeyinde Loire bölgesinde oldukça yaygın
olarak bulunuyor yine Fransa’nın güneyinde Bordeaux’da. Ancak dünyanın pek çok yerinde yetiştiriliyor. Genellikle Semillon üzümleriyle harmanlanıyor. Çoğunlukla yeşil meyve ve sebzevari aromalar taşıyan şaraplar üretilir ayrıca yeni dünya ülkelerinde tropik aromalar taşıyan ve çok daha kompleks aromalar taşıyan şaraplar yapılır. Çoğunlukla yıllanmaya uygun değildir. Genellikle genç
tüketilmesi önerilir.

wine muscat şarap
Muscat

Muscat

Hem beyaz hem de kırmızı şarap yapımında kullanılır. Pek çok bölgedefarklı ama benzer isimlerle tanınır. Çoğunlukla yarı tatlı ve tatlı şaraplarda tercih edilir, sofralık ve mahzen şaraplarında da tabi kullanılır.

İtalya’da Moscato, İspanya’da Moscado, Fransa’da Muscat olarak bilinen üzümlerin yerli üzüm Misketin türevleri olduğu söylenir. Anadolu’dan dünyaya yayılan en bilindik üzüm Misket olabilir.

Yabancı Siyah Üzümler

wine Cabernet Sauvignon şarap
Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon

Dünyanın en ünlü şaraplık üzümü olarak bilinir Cabernet Sauvignon. Bordeaux kökenli bir üzüm cinsi ama dünyanın her yerinde yaygın bir şekilde üretilir. Şarapları gövdeli, aromatik, koyu yakut renkli, tanenli lezzette olur. Genç şaraplar buruk ve hafif ot kukuluyken yıllandıkça tatları gelişir.

Çoğunlukla siyah meyve karakteri taşır. Meşede olgunlaştırılınca da baharatsı, vanilyamsı aromalar gelişir. Bordeaux harmanı (blendi, kupajı) olarak bilinen Cabernet Sauvignon ve Merlot kupajıdır. Avustralya’da Shiraz üzümü ile de kupajları yaygındır. Shiraz’la kupaja girdiği zaman daha baharatsı aromalar ön plana çıkar.

syrah şiraz wine şarap
Syrah – Shiraz – Şiraz

Syrah – Shiraz – Şiraz

İran’ın Şiraz kentinden dünyaya yayılmış üzümü Fransızlar Syrah, Yeni Dünya Shiraz, biz de Şiraz olarak tanıyoruz.

Zengin, güçlü, koyu renkli, çoğunlukla tam gövdeli, orta veya yüksek tanenli şaraplar yapılır. Siyah meyve; kiraz, böğürtlen, baharatsı aromalar, karabiber aroması alınır. Alkol yüksekse nane, okaliptüs kokusu taşır. Çoğunlukla meşede olgunlaştırılır ve iyi yıllanır.

wine merlot şarap
Merlot

Merlot

Fransa, Bordeaux kökenli bir üzüm. Bordeaux sol ve sağ her iki yakada da var. Sol yakada Medoc ve Grave’da çoğunlukla Cabernet Sauvignon ile beraber kupaja girer. Sağ yakasında Saint Emillion, Pomerol gibi bölgelerde Cabernet Franc ile kupaja girer. Az tanenli, yumuşak ve meyvemsi bir yapıya sahip Merlot’un taneleri yuvarlak, etli, sulu, küçük, mora yakın renkte, kabuğu orta sertliktedir. Yoğun kırmızı meyve ya da siyah meyve aromaları ortaya çıkar. Çilek, siyah erik, böğürtlen gibi aromalar denebilir.

wine cinsault şarap
Cinsault

Cinsault

Güney Fransa’nın en eski şaraplık üzümlerinden birisi. Provence ve Languedoc (Fransa’da güney ve güney doğuda yerleşimler) bölgelerinde yaygın üretilir. Aromatik, yumuşak ve hafif içimli yapısı nedeniyle şarap yapımında tek başına kullanılmasından ziyade meyve aromaları ve yumuşaklık katması için kupajlara katılır. Düşük tanen ve açık renkli şırası rose şarap yapımına daha uygundur.

wine cabarnet franc şarap
Cabarnet Franc

Cabarnet Franc

Fransa, Bordeaux kökenli, taneleri yuvarlak, kalın kabuklu, mor renkli bir üzüm. Yeşilbiber ve çilek aromaları içerir, yumuşak içimli ve az tanenli şaraplar verir. Daha çok Cabarnet Sauvignon ve Merlot ile kupaja girer.

pinot noir
Pinot Noir

Pinot Noir

Fransa’nın popüler ve yetiştirilmesi zor kırımızı üzümlerindendir. En başarılı şekilde Bourgogne’da yetiştirilir. Şampanyaya giren iki siyah üzümden biridir. Rengi koyu, genelde düşük ile orta tanenli ve yüksek asitli şaraplar üretir. Şarabı oksidasyona karşı koruyan madde tanen olduğundan düşük tanen yüzünden yıllanabilir şaraplar olmaz. Kırmızı meyve aromaları (çilek, ahududu, kiraz) taşır.