Dünyadan

Roma İtalya – 2013

Süslü betimlemeler ile zaman harcamak yerine, direk anlatıma giriyorum. Umarım italya planı yapan arkadaşlara yardımı dokunur. Roma’daki mekanları anlatmadan önce kısa kısa aklıma gelen bir takım bilgilerden bahsetmek istiyorum.
  • Hava alanına vardığınızda Roma’ya ulaşım için otobüs, shuttle ve tren gibi seçenekler sizi karşılamakta. Otobüs 1 saatten fazla sürüyormuş. Biz açıkcası otobüsü bulamadığımız için ( :P ) shuttle’ı tercih ettik. Tercih ederseniz Leonardo expressi, bildiğiniz tren, 14 € gibi bir ücrete 30dk gibi bi sürede Termini tren istasyonuna sizi indiriyor.
  • Shuttle denilen arabalar 6 kişilik (arabaya göre aslında) bir grubun toplanıp bu hizmeti veren eleman ile tren fiyatı ile aynı sayılabilecek bir meblada 15 €’ya aynı zamanda, 30 dk, Termini’ye bırakıyor.sizi.Hızlı ve rahat bir ulaşım yolu, ve şehrin içine göz gezdirme imkanı sağlıyor size.
  • Termini Tren istasyonu en merkezi yer ve romanın göbeğinin kenarı gibi. Orayı merkez alarak her yere gidilebilir. Zaten Roma yerleşim olarak küçük bir şehir, her tarafa yürüyerek gidebilirsiniz eğer yürüme meraklısı iseniz. herşey 5 km^2 yarıçaplı bir dairenin içine sıkıştırılmış durumda. Şehirde çok fazla otobüs ve bir sürü tramvay hattı var. Kafası karışıyor insanın. Ama dediğim gibi şehir küçük mecaliniz varsa her yere yürüyerek gidilip gelinebilir. Bizim kaldığımız otel şehrin uzak bir kesimindeydi, her ne kadar dört yıldızlı ve hostellerden ucuza getirsekde ulaşımdan taviz vermiş olduk.
  • Ulaşım biletleri, normal, günlük, 3 günlük, ve haftalık olarak ayrılıyor. 1,5 € normal bilet, 100 dk toplu taşıma yada tek seferlik metro. Biz hep 1,5 €’luktan aldık ki zaten çok az metro kullandık, Vatikan için mesala. Bir de genelde sabahtan geziyorduk otele gelirken metro ile geliyorduk. Line A ve B şeklinde iki metro hattı bulunmakta. Diğerlerinin fiyatlarını hatırlamıyorum. “Günlük” kavramına dikkat edin, mesala ulaşım kartınızı öğleden sonra 17:00′da basarsanız ilk, o gece 00:00 de bitiyor. Günlük alırsanız sabahın ilk saatlerinden kullanmaya bakın :D
  • Bütün büfelerde bilet bulmak mümkün. Bazı büfe görünümlü dergiciler var onlar sadece dergici. Birşey soracaksanız ön taraflarından sorun, kapısı açık yandan birşey sorayım diye yanışırsanız hırsız muamelesi görebilirsiniz, kovuyorlar. :D
  • Roma PassCard şeklinde bir imkan bulunmakta, hem ulaşım hem müze kartı çok işinize yarayabilir. Biz almadık o ayrı :D . 30 € karşılığında 2 müze parası içinde ve 3 gün sınırsız ulaşım imkanı sunmakta PassCard. Yani kolezyum, roma forumu + pantheon yaparsanız zaten kart kendi parasını çıkarıyormuş, ve ulaşımda yanınıza kar.
  • Suya para vermenize gerek yok, marketlerde zaten neredeyse su bulamazsınız hep minarel. Biz bi nestle icetea aldık büyük. O bitince içini suyla doldurduk. Roma’da her yer çeşme, günde mutlaka en az iki taneye rastlarsınız, oralardan doldurursunuz, suya boşuna para vermeyin kısaca, biz öyle yaptık ki turistler de öyle yapıyor suları içiliyor güzelde. Suya 1 € falan vermek istemezsiniz yani :D
  • Yemek kültürü neredeyse yok. Yemekçi bulmak bile çok zor. Dükkanların yemekçi oldugunu anlamıyorsunuz binalar çok tarihi, dükkanlar çok küçük, küçük girişleri içerde bir iki masa genelde ayakta fast food tarzı bir yemek kültürü var. Hep ayak üstü. Pentahon yakınlarında bir mekan var, Navona Meydanı, orada fazlası ile restaurant bulmak mümkün. Roma’da pizza yemek gibi bir deneyim ihtiyacınızı orası fazlasıyla karşılayabilir. Takriben 10-15 € civarlarında pizza+kola+kahve gibi bir menu çıkar karşınıza. Kıyaslarsak Burger King’de bir Steakhouse menu 7 € civarı. Onun dışında çevrede Burger King, MacDonalds ve küçük küçük pizza dükanlarını kollamanız gerekiyor. Domuz eti yemem gibi kavramlarınız varsa bir sürü pizza çeşidi var sıkıntı olmaz. Dondurmalarını kesinlikle tavsiye ederim, Trevi çeşmesi etrafında kaliteli dondurmalar mevcut.
——————————————————————————————————————

Roma’da görmeniz gereken yerleri aşağıda elimden geldiğince listeliyorum. Gezme sırasına göre değil, aklıma gelene göre yazıyorum. Biz bu anlattıklarımdan fazlasını da gezdik, ama en temel şeyleri yazıyorum size. Kısaca resim çektirmeniz gereken binalar yani :D
IMG_20130118_134635
1- Kolezyum, Roma forumu, ve palatino tepesi:
Hava güzel olursa bunların hepsine gidin, hava çok kötüyse sadece kolezyum kafi. Kolezyum için 12 € ‘luk bir bilet alıyorsunuz bu aynı zamanda roma forumu + palatino tepesi içinde geçerli (ikisi aslında aynı yer, roma forumu eski romalıların yerleşkesi, palatino tepesi biraz daha tepelik yerleşke ama güzel kolezyum manzarası var.) Kolezyuma’dan çıkınca direk forumu görürsünüz zaten, ama ordaki foruma gider gibi gözüken yol çıkış, yandan yürüyüp giriş kısmına gitmeniz lazım. 2-3 dk yürümesi. Kolezyum’u kesinlikle tavsiye ederim, imkan varsa gece de gidip dışardan ışıklandırılmış halini görün bence. ;)
Hemen Kolezyumun çıkışında göreceğin hoş bir yapıt,
IMG_20130118_133711
Palatino tepesinden kolezyum,
IMG_20130118_140520
Roma forumu içerisi,
IMG_20130118_144532
——————————————————————————————————————
IMG_20130118_152249
2- Vittorio emanuele binası:
Burası müze, yani biz müze olarak algıladık :) I.dünya savaşındaki isimsiz askerlerin temsili mezarı falanda buradaymış. Tomb of uknown soldiers gibi birşeydi, çok görkemli güzel bir bina bizim Anıtkabir gibi birşey, nöbet tutan askerler var (akşam 5′den sonra kapanıyor sanırım geri dönerken gece kapatılmış gördük, kolezyum’da keza öyle). Binanın içinde müze var, giriş yan alttan sanırım, oraya girmedik biz, ama dışarısından güzel olacağını sanmıyorum. Önden merdivenlerinden çıkın, askerleri görün, yan tarafında insanları takip ederek çıkın. Tepede bir geçiş var binanın ve bir kiliseye bağlanıyor. Hemen bitişiğinde kilise, S.Maria Basilikiası olarak geçiyor oranın içinede girin görkemli büyük. Orda mum diktik biz sizde dikebilirsin :)
Her yer kilise, hepside çok ihtişamlı tek tek yazmıyorum ama büyük gördüğünüz her kiliseye girin öyle söyleyim çok güzeller, içerde dua eden hatta ağlayanlar oluyor.
Bu beyaz binanın oldugu meydanda yine ufak şirin bir kilise var ismini unuttum onada girin içerisi güzel, küçük ama hoş. Resim çekemedik yasak dendi.
 
 
 
 
 
Roma forumunun çıkışından, kolezyum tarafı değil ters istikamet çıkışı muhtemelen ordan çıkarsınız forumu gezerseniz, az biraz yürüyünce bu binaya geliyorsunuz. Zaten görmemek elde değil, bembeyaz bir bina tepesinde heykeller var her binada oldugu gibi :D
——————————————————————————————————————
IMG_20130118_171040
3- Trevi Çeşmesi:
Güzel bir çeşme, ortam burda. Genelde Roma’ya gelen turistler günün her saati burda oluyor mutlaka Türk’e de rastlarsınız. Herkes resim çektiriyor, genelde kalabalık. Sohbet edip muhabbet kurarsınız yani cıvıl cıvıl genelde. Bu mevsimde bile kalabalık yani. Kesinlikle görmenizi öneririm. Burda dilek dilemek ünlü, bir dilek tutuyorsun ve parayı sol elin ile sol omzundan atıyorsun, ve Roma’ya yolun tekrar düşüyor. Bakın dikkatinizi çekerim Roma’ya yolunuz düşüyor, kimse dilegin akibetinden bahsetmiyor :D Havuzdan toplanan paralar, ki baya yüksek bir mebla, evsizlere dağıtılıyormuş. Etrafında güzel dondurma yapan yerler var.
——————————————————————————————————————
IMG_20130120_142933
4- İspanyol Merdivenleri:
Çok matah birşey degil, avrupanın ilk uzun merdivenlerimiymiş ne, Yazın çok moda oluyormuş, turistler interrailciler falan herkes merdivenlerde oluyormuş. Tanışma kaynaşma mekanı, kışında yine kalabalıktı bir sürü insan görürsünüz yine burda. Pantheon’dan, ispanyol merdivenlerine giderken zengin mekanlar, lüks mağazalar var. Bizim kızılay (ankara) vari alışveriş yerleri, yol yaya yolu oluyor genelde. Adamların normal binaları bile tarihi eser ve mekanlar çok lüks. Cıvıl cıvıl gece bile kalabalıktı.Paranız cebinizde rahat durmuyor, eliniz kaşınıyorsa ispanyol merdivenlerinin baktığı ara sokaktan dalmanızı öneririm.
——————————————————————————————————————
IMG_20130119_164905
5- Pantheon: Mutlaka görün, günümüze kadar saglam kalabilen en eski ibadet hanelerden sanırım. Birçok bina oldugu gibi buda yine çok görkemli, dışı bile çok saglam yani. (ön tarafı). İçerde ayin olduğunu varsaydığım bir tören olduğu için içine giremedik. Devlet adamlarının da katılımı vardı sanırım. Ama içerisinede girmenizi öneirirm kapıdan çok güzeldi. Sanırım 10 € civarı birşey yanlış hatırlamıyorum. Ama mutlaka önden görün bu binayı. (Ayrıca biz ordayken, hayvanları koruma amaçlı bir eylemde vardı, bende bir bilkentli olarak #odtüdireniyor diye bağırdım lakin pek ipleyen olmadı hali ile, nick-entry uyumu olmadı sanırım. :D )
——————————————————————————————————————
IMG_20130119_130046
6. Vatikan Vatikan Vatikan:
Görmeden gelmek, papadan icazed almamak ayıp olur vesselam. :D Şehrin uzak bir kesiminde burası, ama metro çok yakınına geliyor. Kırmızı hatlı metro, A Line, St. Pietro Vatikan durağında inin hemen iki adımda görürsünüz zaten. Vatikan’ı çok anlatmaya gerek yok zaten biliyorsunuz, dışı çok görkemli, içi çok görkemli, herşeyi çok görkemli harika bir yer. İçerde bir kısımda dua edilen yer var, -gerçi böyle söyleyince bir garip oldu, orası zaten duanın başkenti- orda girip elleri açıp dua ettim çıkarken papazın biri yanıma yanaştı güldü ve italyanca birşeyler söyledi :D İtalyanca olduğu için haliyle anlamadım ama burda senin duan geçmezmi dedi allah kabul etsin mi dedi ne dediyse artık. :D
St.Pietro Basilikası ve meydanı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Meydan zaten giriş, koca meydan anlarsınız. Basilikada ordaki kilise, asıl bina. O bölgede Vatikan ülkesi. Evet, adamlar ülke, yani orda Roma PassCard ile artislik yapmayın, yemez :D Birde bunun cupalo’su var, (kubbe, çatı) eger sağlık durumunuz el verirse, kesinlikle çıkmanızı öneririm. St. Pietro Cupalo’sundan manzara mükemmel, bütün Roma ayağınızın altında çok güzel gerçekten. Roma’daki en yüksek binaya çıkmış olacaksın ve ihtişam harika. 551 merdiven var ve çıkış zahmetli. 5 € kubbeye çıkmak. Ama 7 € verirseniz asansör var -ki kesinlikle asansörle çıkın biz yürüdük- geriye 320 merdiven mi ne kalıyor :D gene tırmanacaksınız yani zevkli ama en azından biz eğlendik.
——————————————————————————————————————
IMG_20130119_142503
7- Castel Sant Angelo:
(Resim surdan çekilmiş, kale resmini koymaya üşendim açıkcası :S)
Tabiri caiz ise melekli kale, inanışa göre bir savaşta baş meleklerden biri kaleye inmiş ve savaşmış. Meleğin de işi gücü yok zaten ine ine bunların kaleye inmiş yani :D . Kale güzel surlarını falan geziyorsunuz, bilet 7€. Ama bilet almasanızda olur herhalde biz herhangi bir yere bilet okutmadık hayıflandık hatta almasakda olurdu herhalde diye. Binanın bir dış surlar kısmı ve kalenin küçük meydanı gibi bi yer var. Birde ortadaki yuvarlak ana bina. Sakın dışarıyı gezip içeriye giriş yok diye çıkıp gitmeyin biz az kalsın öyle yapıyorduk “lan buna mı 7€ verdik” diyorduk ki ana binaya girişi bulduk. Çok salakça bir yerden üst katta surların bi tarafından giriliyor. İçerisinin degişik bir mimarisi ve ufak bir müze var. O burcun ana binasının en tepesine çıkabiliyorsunuz yani gezmelik için güzel bi yer. Vatikanı ve Roma’yı direk görmekte zaten.
——————————————————————————————————————
Umarım sizlere yardımı dokunur, sabırla okuduğunuz için teşekkürler.
——————————————————————————————————————