captain morgan dark
DİSTİLE İÇKİLER,  İÇKİ

Rom ve Captain Morgan Dark Hakkında

Farklı hammadde ve üretim yöntemine göre içkiler isim alıyor. Rom da şeker kamışından farklı yöntemlerle elde edilen şıranın mayalandırılıp fermente edilmesi, sonrasında üretilen düşük alkollü içkinin damıtılmasıyla üretiliyor. Coğrafi işaretli bir ürün değil yani yalnız belli bir bölgede ya da ülkede üretilirse rom ismini alır gibi bir kural yok.

İngiliz ve Fransız sömürgesi Karayipler’de adalarda bol şeker kamışı üretildiği için rom üretimi de bu bölge ile anılıyor diyebiliriz. Birçok rom markası gemi, okyanus, korsan ya da bölgedeki yerleşim yerlerinin isimlerini kullanıyor.

En tanındık rom markaları ile en çok satılanlar pek paralel değil. Yerelde çokça satılan markalar dışında tüm dünyada en bilindik olanlar Bacardi, Havana Club ve Captain Morgan diyebiliriz. Bacardi hala üretici ailenin elinde bir marka, Küba’da üretime başlamasına rağmen Porto Riko Meksika’da üretime devam ediyor ve Küba devriminden marka olarak etkilenmiyor. Havana Club, Küba’da üretiliyor ve başkentin ismini taşıyor. Şu an Pernod Ricard bünyesinde.

Romlar beyaz ve kahverengi olarak ikiye ayrılıyor. Beyaz dediğimiz aslında şeffaf ve renksiz. Kahverengi olanlar fıçıda bekletilenler de fıçıya ve bekleme süresine göre açık kahveden koyuya doğru farklı renkte romlar.

captain morgan dark

Captain Morgan Dark

Captain Morgan, Diageo bünyesinde. Sir Henry Morgan bir İngiliz ve yeni kıtanın keşfi sonrasında İspanya – İngiltere çekişmesinde gemisiyle yer almış bir kaptan. Tabi İngilizler korsan demek istemese de (privateer; kendi başına gemisiyle takılan terimini kullanıyorlar) Captain Morgan şişesi üzerindeki karakter bir korsanı andırıyor. 1944’de kaptana ithafen bu isim kullanılmış.

Captain Morgan Virgin Adaları’nda üretiliyor, kontüni imbiklerde damıtılıyor. Captain Morgan Dark fıçıda bekletiliyor ve belirttiklerine göre egzotik baharatlar eklenerek şişeleniyor. Captain Morgan Spiced Gold, White Rum ve farklı aromalar katılmış şişeler yurtdışı raflarda bulunuyor.

Yoğun bir tadı var ve genelde kokteyllere ekleniyor. Web sitelerinde kola ya da zencefilli gazoza ekleyerek tüketmeyi öneriyor. Açıkçası ekşi tatlarla güzel birleşiyor. Evde maden suyu, limon ve Captain Morgan ile çok basitçe kokteyl yapabilirsiniz.

Sek içmek önermesem de akide şekeri, yanık karamel, egzotik meyveler ve muz tadı alınıyor.