Dünyadan

Pisa İtalya -2013

Pisa’ya başlamadan önce bir kaç kısa bilgi faydalı olur.
  • Pisa’ya geçmenin en rahat yollarından biri Floransa üzerinden geçmektir. Floransa, S.M Novella’dan bineceğiniz tren ile, 1 saat içinde Pisa’ya ulaşabilirsiniz.
  • Tren bileti 14 € gidiş-geliş şeklindedir.
  • İstasyondan Pisa kulesine ortalama git-gel 1 saatinizi alır. Pisa kulesi ve çevresinde dolanmakta 1 saat derseniz, bir günde sizden ortalama 4 saat alır. Zaten Pisa’da Pisa kulesinden başka hiç birşey yok. (bence)
  • Floransa’da kalmak şartı ile günü birlik Pisa’ya geçebilirsiniz kısaca.

——————————————————————————————————————

IMG_20130121_135423

Bahsettiğim gibi Pisa’da Pisa kulesinden başka pek birşey yok, Tren istasyonundan indiğinizde ortalama bir yürüş ile 30 dk içinde Pisa kulesine varırsınız. Şehrin ortasıdnan nehir geçmekte, Firenze gibi. Ünlü Pisa yapısı dışarısının bir kısmı surlar ile çevrili bir katedral. Kulenin olayı, saf mermerden olması ve altındaki toprak zeminin çekmemesinden dolayı her yıl belirli seviyede yan yatması. Geçtiğimiz yıllarda yıkılacak seviyede yan yattığı için tadilat ile kısmen geri düzeltilmiş. Ama düzenli olarak yan yatma mevcut. Etrafında bir sürü seyyar satıcı ve tek tük yemekçi var. Sur tarafından çıkışta McDonalds mevcut. BurgerKing bulamadık :S. Onun dışında para sizin için sorun degilse, kulenin tepesine çıkmanızı öneririm. Aşağıdan çok eglenceli gibi duruyordu. Ama İtalya’nın geneline göre çok pahalı 18 € gibi bir mebla. Bizim gözümüze geldi açıkcası o kadar para ve çıkmadık ona. O fiyatın içinde kule ve katedral olduğunu belirtmekte fayda var. Onun dışında iki yapı daha var onların biletleri ayrı sanırım.
IMG_20130121_141415
 
IMG_20130121_151314
——————————————————————————————————————
Umarım sizlere yardımı dokunur, sabırla okuduğunuz için teşekkürler.
——————————————————————————————————————