paulaner octoberfest
BİRA,  İÇKİ

Paulaner Oktoberfest Bira

Paulaner Oktoberfest Bira’dan önce biraz Octoberfest yani Ekim festivalinden bahsedelim. Oktoberfest bir bira festivali ve kendi kategorisinde dünyanın en büyüğü. Her yıl Münih, Bavyera, Almanya’da düzenleniyor. Pandemi öncesine kadar dünyanın dört bir yanından altı milyondan fazla insanın katıldığı, Eylül ortasından veya sonundan Ekim ayının ilk Pazar gününe kadar süren 16 ila 18 günlük bir festival. Oktoberfest, 1810 yılından beri düzenleniyormuş ve Bavyera kültürünün önemli bir parçası.

Etkinlik sırasında büyük miktarlarda Oktoberfest birası tüketiliyor. Wikipedia’ya göre, 2014’teki 16 günlük festivalde 7,7 milyon litre tüketilmiş. Tabi bir sürü geleneksel yiyecek de festivalde alanında mevcut.

Paulaner Octoberfest bira 1818’den beri üretiliyormuş. Oktoberfest Festinali’nin resmi biralarından birisi. Birçok marka var tabi Octoberfest ismi ile ilgili zamanda üretim yapan. Paulaner Octoberfest alttan fermente oluyor, yani lager türü bir bira. Markanın iddiası “bardağınızda altın sarısı ve güçlü Ekim güneşi olacak”. Hafif bir şerbetçiotu ve güçlü bir malt notasın hakim.

Bu arada Paulaner hakkında daha fazla bilgi ve belki Türkiye’de bugün bira içiyorsak Atatürk ve Paulaner sevgisi sayesinde. Detay için -> Paulaner Weissbier Buğday Birası.

Yine markanın iddiası “bu bira sadece Oktoberfest için demlendi” olsa da Türkiye’de herhangi bir zamanda büyük bir marketten aldıysam çok da butik üretim değildir heralde. Ayrıca bu biranın asıl yeri tüm eğlencesiyle birlikte mekandaki dönme dolabın ve kavrulmuş bademlerin olduğu festival alanı deseler de 1) pandemi var, 2) euronun durumu ortada.