monkey sholuder
İÇKİ,  VİSKİ

Monkey Shoulder Viski Tadımı – The Original – Harman Malt Viski

İki anım var, yaklaşın.

Bir seferinde ne tohumu hatırlamıyorum saksıda yetiştireyim dedim, kağıt bardağa toprak koydum üstüne tohumları attım. Verdim suyu, verdim suyu. Baktım filizlendi, durmak yok yola devam, verdim tekrar suyu. Bir kaç gün sonra bir baktım küflenmiş. Demek ki bu işte bir kulak memesi kıvamı var, kararında sulamak lazım.

Diğer anım.

Annem ben doğarken küt diye bir ses geldiğini iddia ediyor. Doğuştan sol omuzun öne yatık. Uzun süre yüzünce ve ağır spor yapınca sol kolum, omzum ya da boynumda katlanılmaz bir ağrı oluyor. Yine bir ağrı yüzünden doktora gittim, senin sırtındaki birkaç kas felç olmuş, sol omzun dik duramamış, öne doğru sarkarak kaynamış dedi. Bakınca anlaması zor ama durumu anlattıklarım “o kolun maymun gibi” derler.

Şimdi gelin bu ikisini birleştirelim. Alkollü içki yapmak için malt kullanılır. Yani önce çimlendirilip sonra çimlenmesi durdurulan arpa (ve diğer tahıllar) mayşelenir (belli bir sıcaklıktaki suda bekletilip, şekerini suya verme işlemi). Çimle sürecini tohumu kavurarak ya da kurutarak durdurmak lazım. Yapmazsanız küflenir. Eskiden yani endüstriyel üretim olmadığı dönemlerde ıslatıp çimlendirilen tahıl küflenmesin diye eller arkadan tutarak çekilen bir karma aletiyle sürekli karılır yani havalandırılırmış. Bu karım aletleri çok ağır.

Tüm gün bu karma işini yapan işçilerin bir süre sonra omuzunda bir sakatlık oluşurmuş. Görüntü de omuz sarkık olur, sallanan kollar maymuna benzediği için Maymun Omzu yani Monkey Shoulder diyorlarmış.

Yıllar sonra da İskoç Malt Harmanı bir viski çıkarıp ismini bu olaya atfetmişler. Glenfiddich Single Maltlarını da üreten Grant’s Ailesi‘nin çıkardığı bir viski.

Harmanların formülü sır, açıklamıyorlar ama Monkey Shoulder içinde Grant’s Ailesine ait Balvenie, Glenfiddich ve Kininvie Damıtımevleri’nden viskiler olduğu kesin. Normalde harman viskilerde farklı tahıllar ve kontinü imbikten çıkmış viskiler de var. Ama malt harmanlarda, arpadan yapılmış ve bakır imbikten geçmiş, tek damıtımevinde üretilmiş viskileri harmanlıyorlar. Monkey Shoulder’ın Johnnie Walker eşleniği Green Label, Chivas eşleniği Ultis. Yani aslında nispeten pahalı ve premium ürünler. Buna rağmen Monkey Shoulder, Chivas 12 fiyatında, yani aralarında en ulaşılabilir olan.

Koku çiçeksi, ahşapsı ve çok az ispirto hakim, mentol kokusu alanlar da var ki kızıma bazen koklatıyorum o da “nane var bunda” dedi. Ben hiç almadım. İçimi yumuşacık, vanilya, meyve reçeli, bal, pekmez ve sütlü çikolata gibi. Bitişinde kuru meyveler, tam biterken de bir avuç fındık, kaju istiyor hep canım. Bitişi uzun, ahşapsı bir tat belli belirsiz kalıyor.