laphroaig damitimevi
İÇKİ,  VİSKİ

Laphroaig Viski ve Damıtımevi

Laphroaig Viski ve Damıtımevi yazısına telafuz ile başlayayım Laphroaig – lah-froyg diye okunuyor. Laphroaig pazarlama birimi 2014’deki bir tanıtımında, kamplaşma yaratacak sözle kampanya tasarlamış “Laphraig – ya seversin ya nefret edersin”. Hatta daha sert bir sloganla “ilk yudumun belki de son yudumun olacak” ile pekiştirmişler. “Ama asla gözardı etme” diyerek insanın ilgisini de çekmiyor değiller.

laphroaig campaign
Laphroaig Reklam

Laphroaig Damıtımevi İskoçya’da, Islay Adası’nda. Yani isli karakterde viski üreten bir bölge diye genelleyebiliriz. Bilenler bilir ilginç kokular ve tatlar barındırdığı için isli viskiler her damağa hitap etmiyor.

Detay bilgi için -> Viski Ülkeleri – İskoçya.

İsli, yosunsu, deniz esintili tatlar, bölgede doğal olarak bulunan bitkilerin ölüp birikerek bir katman oluşturması ve yanıcı turba maddesini oluşturması ve bu kaynağın damıtımevlerinde kullanılması ile oluşuyor. Çimlendirilen arpa, daha fazla filizlenmesin diye turba isinde kavruluyor. Böylece bölgede bulunan yosunlar ve deniz havası solumuş bitkilerin aromaları isli bir tat eşliğinde malta karışıyor.

Detay bilgi için ->

Viski Üretiminde Materyaller – Turba, İmbik, Fıçı

Viski Üretim Süreci – Maltlama

Laphroaig Damıtımevi’nde maltlama işleri biraz farklı ilerliyor. Öncelikle neredeyse tüm damıtımevleri maltları büyük üreticilerden ediniyor. Kendi maltını üretenler ancak butik sayılabilecek miktarda üretim yapan yerler. Ya da tüm malt ihtiyacının ancak bir kısmını kendi karşılayan damıtımevleri var. Laphroaig Ada’nın en çok satan single malt viskisi olmasına rağmen maltların yüzde 15’ini eski usul yere serme işlemiyle sağlıyor.

Islay Adası’nda Ardbeg, Lagavulin ve Laphroaig Damıtımevleri yürüme mesafesinde. Lagavulin single malt olarak en çok satılıyor ancak Ada’nın en çok üretim yapan Damıtımevi Caol Ila. Caol Ila elbet içmişsinizdir çünkü üretimin büyük oranı Johnnie Walkerlara harman olarak ekleniyor.

Laphroaig Damıtımevi’nde diğer üreticiler gibi turbalama ve kurutma işlemini bir arada yapmak yerine, önce turba ile isleyip daha sonra kurutma işlemini yaparak iddialarına göre daha tuzlu, ilaçsı notalar yakalıyorlar. Çimlenmş arpayı önce düşük sıcaklıkta turba isi ile fümeleyip sonra kurutma işlemi yaparak daha ilaçsı kokular elde ediyorlar ve 60 fenol düzeyi yaklaşık ppm oluyor.

Marka şu an Beam Suntory bünyesinde. Yani Jim Beam ve en bilinir bir çok Japon viski markasının da bünyesinde bulunduğu bir firma. En bulunabilen şişesi 10 yıllık olan. Diğer en bilindik ekspresyonlar 25 yıllık ve Quarter Cask versiyonları.

Bilgi kaynağım büyük oranda, Whisky Opus…