johnnie walker double black
İÇKİ,  VİSKİ

Johnnie Walker Double Black Viski Tadım Notları

Johnnie Walker web sitesinde de belirttiği gibi Double Black, Black Label’in kardeşi diyebiliriz. Ama üstünü başını kirletmiş bir kardeş diyelim. Kardeş demesinin sebebi tabi fıçıda bekleme süresi.

Black Label içinde en genci 12 yıl fıçılarda beklemiş harman viskilerden oluşuyor. Double Black’de yıl ibaresi yok. Bu yüzden Black Label’a göre daha genç ve fıçının istenmeyen aromaları yok etmesi, alkolün köşelerini yok etmesi ve sevilen aromaları viskiye vermesi gibi konuları düşünürsek daha sert içimli olacağını tahmin edebiliz.

İskoçya’da genelde Islay Adası ve Highland Bölgesi’nde isli viskiler üretiyorlar. Detay bilgi için buyurunuz; Viski Üretimde Materyaller – Turba, İmbik, Fıçı. Johnnie Walker ve Yeni Rakı’nın da bünyesinde bulunduğu Diageo Şirketi’nin Islay ve Skye Asaları’nda damıtımevleri bulunuyor. Yani yanık tonları bol viski sevenler için bol seçenek sunuyor. Double Black isli viski sevenleri bir miktar gıdıklayan bir viski. Bu yüzden harmana isli viskilerden fazlaca ekleniyor.

peaty whiskies

Kokusu bir Islay single maltı kadar isli değil, Black Label kadar yoğun akide şeker, vanilya kokmuyor. Yine de şekerli kokular var, kuru meyve ve derin bir nefeste kömürsü kokular geliyor. Tadımında vanilya, kuru meyve, baharatsı aromalar geliyor, alkol köşeli. Baharatsı, koyu kavrulmuş kahve tadı kalıyor ağızda.

Aromaları bol azaltılmış bir Talisker 10 içiyorum gibi. Yanık, kömürsü viski tatmak isteyenler ya da sevenler için ideal.

Marka hakkında detay ve Red Label tadımı için -> http://e-yazi.com/johnnie-walker-red-label/