Johnnie Walker Blue Label
İÇKİ,  VİSKİ

Johnnie Walker Blue Label Viski Tadım Notları

Johnnie Walker Blue Label, markanın en prestijli şişelerinden. Fiyatı tüm dünyada yaklaşık 5-6 şişe Black Label fiyatında. Yani düşünürsek 6 şişe çok sevilen, tercih edilen ve maliyetiyle nispeten ulaşılabilen Black Label yerine yalnız 1 şişe Blue Label tercih etmek anlamına geliyor.

Johnnie Walker Black Label 6x
Johnnie Walker Black Label 6x

Herhangi bir viski için kaliteli, kalitesiz, herkes sever, kimse tercih etmez gibi yakıştırmalar yapmamak lazım bence. İçki sevmek mekan, zaman ve yakınımızdaki insanlarla ilgili. Bir de yemek konusunda insanın canı farklı zamanlarda farklı isteklerde bulunuyorsa yine farklı zamanlarda farklı viskiler de isteyebiliyor. Bu yüzden tanıdıklarımın nefret ettiği viskilere bazı zamanlarda aşerdiğim çok oldu.

Pahalı bir viski için diğerlerine göre daha çok zaman harcanmıştır diyebiliriz. Fıçıda daha çok beklemiştir genelde, bu yüzden çok kira ödemiş 🙂 . Johnnie Walker Blue Label birçok yerde 10.000 fıçıdan birinde olabilecek kalitedeki viskilerden seçiliyor deniliyor. Bu yüzden en lezzetliyi bulmak için daha çok zaman harcanıyordur.

Blue Label yaş ibaresi olmayan harman bir viski, yani birçok damıtımevinden gelen viskiler, her seferinde aynı tatta olacak şekilde karıştırılıyor. Bu karışımda, baş harmancının seçtiği en iyi fıçılardaki viskiler, uzun yıllar olgunlaşmış viskiler kullanılıyor.

Bal kokulu, sanki Black Label ve Green Label harmanı gibi kokuyor. Kuru meyve ve narenciye, hafif is kokusu hakim.

Koyu meyveler, kakao, bol kavrulmuş kahve ile bal, pekmez karıştırılmış gibi bir tatta. Birçok yorumda okuduğum gibi tehlikeli derecede hiçbir yakıcılık yok. Tüm aromalar ağızın her yerine dağılıyor. Viski yüksek alkollü bir içki bu yüzden alkol yakıcılığı yavaş içmeyi sağlıyor, tehlikeli ibaresi yakıcılık olmadan çok içebilmek anlamına geliyor.

Tabi bir de bitişten bahsedelim, tadımdaki tüm aromalar uzunca bir süre aynen ağızda kalıyor, gitmiyor, mutlu ediyor.