johnnie walker black label
İÇKİ,  VİSKİ

Johnnie Walker Black Label Viski Tadım Notları

Bu yazı biraz da Red Label vs Black Label tadında olacak.

İskoç viskilerinin %90’ı harman olarak satılıyor. Johnnie Walker Red Label da aralarında en çok tüketileni. İlginçtir, Türkiye’de en çok Chivas Regal 12 satılıyor. Yurt dışından bir tanıdığı gelenlerin evinde vardır illa bir Red Label. Kendi alıp tüketenlerin “haydi bugün kendimi şımartayım” diyerek aldıkları da Johnnie Walker Black Label viski oluyor genelde.

Harman viskiler, single malt ve tahıl viskiler belli oranda karıştırılarak ve her seferinde aynı tat tutturarak yapılıyor. Bu yüzden bilimsel yöntemler ve oranlardan ziyade hala bir zanaatkarın üretim süreci var. Harman viskilere biraz saygı 🙂

Ne demiştik, hem tahıl hem malt viskiler var harmanlarda. Tahıl viskilerini uzun süre fıçıda bekletmek karlı bir iş değil. Uzunca fıçıyı ve yıllanma yapılan mekanı işgal eden viskiyi hallice bir fiyata satamayacaksanız yıllandırmanın da çok anlamı yok. Bu yüzden harman viskilerde yıl arttıkça içerisindeki yıllanmaya daha müsait single malt viski miktarı da artacaktır. Bu bilgilerle; yaş ibaresi olmayan Red Label’a göre Black Label daha olgun ve alkolü yumuşamış, daha aromatik ve istenmeyen tatların silindiği bir harman viskidir diyerek özetleyelim. Tabi bunların bir kısmı kişisel görüşlerimdir.

Black Label içindeki en genç viski 12 yıl fıçıda beklemiş. 40’a yakın farklı viskiden harmanlandığını söylüyorlar. Mey içki yani bizim Yeni Rakı’nın da sahibi olan şirket Diageo üretiyor. Yine aynı firmanın damıtımevlerinden Cardhu viskileri ürünün kalbinde. Hafif isli tatlar da Caol Ila, Lagavulin ve Talisker‘den geliyor.

diageo urunler portfolio

Birçok viski sever, eğitimci, blogger, yazardan okudum ve duydum, fiyat / performans oranı en iyi viski Black Label diyebiliriz. Hatta evde su biter ama Black Label hep bir şişe yedek bulunur diyenler var.

Yeter artık tadıma gelelim mi dedin sen? Tamam. Kokusunda vanilya, tarçın ve baharatlar, arkasından hafif çikolata belki kahve. Tadında kuru meyveler, akide şekeri, tahılsı ve ahşapsı aormalar ve tabi hafif isli Talisker’i andıran yosun tadı. Bitişi tatlı, kuru üzüm ve yumuşak bir is tadı orta uzun.

Marka hakkında detay ve Red Label tadımı için -> http://e-yazi.com/johnnie-walker-red-label/