johnnie walker origins
İÇKİ,  VİSKİ

Johnnie Walker Black Label Highlands Origin Viski Tadım Notları

Johnnie Walker, Black Label Highlands Origin’in de arasında olduğu ve yakın zamanda İskoçya’nın farklı viski bölgelerinin adıyla Origin Series tanıttı. Türkiye’de tekel ve marketlerde yalnız Islay ve Highlands Origin görebildim. Sınırlı bir üretim ve 1 litrelik şişede.

İskoçya viski bölgelerinde ilgili bölgeye ait karakterde viskiler üretiliyor. Origins serisinde bu bölgelerin karakterleri sunulmuş. Lowlands dışındakilerin tümü malt harmanı. Malt harmanı tabirini daha iyi anlamak için buyurunuz;

Viski Çeşitleri

4 farklı 12 yıllık tanıtılan viski ve İskoçya’nın ünlü viski bölgeleri: Highlands, Speyside, Lowlands ve Islay. Yine detay için buyurunuz;

Viski Ülkeleri – İskoçya

Johnnie Walker Black Label Highlands Origin’de temelde Clynelish and Teaninich gibi maltların olduğunu biliyoruz. Bu arada tüm şişeler 42 derece alkollü.

Görüntü koyu kehribar renginde. Ahşapsı, bal, vanilya, narenciye ve kuru meyveler yanında Highland viskilerinden alınabilen İskoçya yaylalarını kaplayan fundalıkların kokusu hissediliyor. Açıkçası bu koku ve tad bana bir sası geliyor. Black Label’dan aldığım meyvemsi akide şekeri kokuları bu versiyonda yok.

Tadı da yine çimsi, otsu, vişne, kiraz gibi koyu meyveleri andırıyor. Bitişde de tadından almak istemediğim tadlar hakim. Mmmmhhh sevemedim.