J&B Rare
İÇKİ,  VİSKİ

J&B Rare Viski

Giacamo Justerini abimiz İtalyan bir damıtımcı. Opera sanatçısı Margherita Bellini’ye aşkından peşinden İngiltere’ye gidiyor. Ablamız aşka karşılık vermiyor ama onu ileride ortağı olacağı Johnson ailesiyle tanıştırıyor. İki nesil sonra Alfred Brooks Johnson & Justerinis firmasının Johnson’lara ait hisselerini alıyor. Zira firmanın ismi Justerini & Brooks oluyor.

Daha sonra iddiaya göre viski harmanlama işini (birçok yerden aldığı viskileri karıştırarak harman viski üretiyor) ilk akıl eden Andrew Usher’dan özel bir müşterisi için daha yumuşak içimli harman yapmasını ister. James Anderson ile J&B Club Mix geliştirirler. Bu yumuşak içim konusu o zamanlardan kalmadır diye düşünüyorum.

Amerika’da alkol yasakları döneminde şirket yöneticilerinden Eddie Tatham elindeki valiz dolusu tadım viskileriyle yakalanınca J&B Rare üretimi tehlikeye düşüyor. Basıyorlar parayı kefaretle serbest kalıyor ve Charlie Julian ile birlikte alkol yasakları sonunda J&B Rare oluşturma sürecine giriyorlar.

Biraz talih çokça doğru karar sayesinde ürünleri ortaya çıkıyor. Bu sayede dünyada en çok tüketilen İskoç harmanlar arasında J&B ilk 5’de. Burada “&” karakteri “and” demek yani Türkçe “ve” anlamına geliyor. Markanın adı Türkçede “J ve B” olarak telafuz edilmeli aslında, rare de az bulunan demek (tabi pazarlama mantığı yoksa bulması kolay). Ama bizde jibi diye geçiyor. Yeşil şişe, sarı etiketle neon gibi alıyor gözleri viski reyonlarında. Diageo Firması altında bir marka bu arada.

Kokusu “vay be” dedirtiyor, sanki çooooook uzaktan Speyside single maltı kokluyorum gibi. Fındıksı, şekerli, az meyve ve hafif ahşap kokuları geliyor. İçimi biraz yakıcı bir de viski değil de kokteyl yudumluyrum gibi. Tüm aromalar ucundan acık, sanki suyla seyreltmişim gibi. Fıçıda fazla bekletmemişler alkolü çiğ, koku ile paralel fındık, akide ve meyvemsi tatlar hakim. Bitişde insanın hasta olduğu zamanları aklına geliyor,meyve aromalı bir şurup içimişim ve ağzımda “gideyim de su içeyim şu tat da gitsin” der gibi varlığı yokluğu bir olan bir tat.

J&B içerken hemen Şebnem Ferah geliyor aklıma. “Varlığın yokluğun bir, dünüm yok yarınım sır”.

Viski sevmeyenler ve sevmek isteyenler için güzel bir giriş yapmalarını sağlar bence ve hatta en azından tanıdığım kadınların (genelde çevremdeki kadınlar viski sevmiyorlar) sevebilecekleri bir viski ve en çok satan Johnnie Walker Red ve Black gibi hafif isli, iyotsu değil. Bu yüzden özellikle kokteyllerde kullanımı uygun diyebilirim.