jameson viski
İÇKİ,  VİSKİ

Jameson Irish Viski Tadımı

Bir arkadaşımın ofiste demlenirken çekilmiş aşırı sanatsal, mükemmel ışık oyunlarıyla oluşmuş ve arkadaki havlu kağıt ile adeta bir şaheser olan fotoğraf ile başlayım söze.

İrlandalılar, biz 3 kere damıttığımız için İskoçlardan daha iyi bir tat yakalıyoruz diyorlarmış. Bunu duyan İskoç durur mu? Yapıştırmış cevabı; “siz 2 kerede bir türlü damıtamıyorsunuz, biz yapabiliyoruz” diyorlarmış.

Nedir bu damıtma? Viski bir gaz ve toz bulutuyken yani fermantasyon sonrası %7-11 gibi alkollü bir birayken ısıtılıyor. Isınan sıvı, yani su ve alkol buharlaşıyor. Tabi alkol daha önce ve daha çok buharlaşıyor. Buharlaşan çok alkol, az su soğutulup daha yüksek alkollü bir sıvı elde ediliyor. Farklı içki üreticileri bu işlemi farklı sayılarda tekrarlıyor. Damıtma sayısı arttıkça, damıtma öncesi sıvıdan gelen tat, koku, aromalar azalıyor. Örneğin votkalarda en saf hali yakalamak bir kalite göstergesi oluyor (bknz; Viski Üretim Süreci – Damıtma, Viski Ülkeleri – İrlanda).

İrlandalılar da 3 kere damıtma yaparak malt, maya vs. tat ve kokularından iyice arındırıyorlar. Bir de maltı turba ile kavurmadıkları (bir nevi tütsülemek diyebiliriz, bknz; Viski Üretiminde Materyaller – Turba, İmbik, Fıçı) için is kokusu ve tadı zaten olmuyor. Ve tabi en sonda viski olması için fıçılarda olgunlaştırıyorlar.

Jameson dünyada en çok satan İrlanda Harman Viskisi. Kokusu süt kreması, çiçek gibi, çok çok az ahşapsı. Tadında malttan neredeyse eser yok, karamel, vanilya, hafif badem-fındık-kaju üçlemesinden biri. Bu cümbüş hemen bitiyor ve elim tekrar tekrar tekrar Jameson’a gidiyor.

Farklı fıçı bitirişleri konusunda şu yazı da ilginizi çekebilir -> Jameson Caskmates Stout Edition İrlanda Viskisi