jameson gara guzu brewery edition
İÇKİ,  VİSKİ

Jameson Gara Guzu Brewery Edition Viski Notları

Jameson Gara Guzu Brewery Edition anlatmadan önce çok detay var, hızlıca bir kaç hap bilgi vermeye çalışayım.

Jameson bir İrlanda viskisi. Fiyat performans çok iyidir, viski çok sevmeyenler bile bol buzla tüketir.

İrlanda viskileri hakkında detaylar burada -> Viski Ülkeleri – İrlanda.

Viskiye aroma katılmaz, daha doğrusu yasa ile tanımlıdır ve katılamaz. Bu yüzden daha önce şarap, konyak, bira gibi fermante ya da damıtılmış içki beklemiş fıçılarda viski son aylarını geçirir ve fıçıda kalan kalıntıların aroması viskiye geçer.

Jameson bir süredir caskmates yani “fıçı dostluğu” tabiriyle daha önce IPA, Stout ve diğer butik üretim biraların beklediği fıçıları kullanarak farklı şişeler çıkarıyor.

Bakınız bir örnek -> Jameson Caskmates Stout Edition.

Yakın zamanda (Haziran 2022) yalnız Türkiye pazarı için fıçı kardeşliği yapılmış 20000 küsür şişelik yeni bir versiyon çıktı; Jameson Gara Guzu Brewery Edition. İsimden de anlaşılıyor ki içinde Gara Guzu biralarının beklediği fıçılar ile bitiş verilen bir Jameson versiyonu.

Gara Guzu Türkiye’nin medar-ı iftiharı, butik bira üreticisi. 4C IPA da ürettikleri bir bira, 4 farklı şerbetçiotundan alıyor ismini. Jameson ve Gara Guzu fıçı kardeşliği projesi için Jameson İrlanda’da tarife sadık kalarak Gara Guzu 4C IPA bira üretiyor ve viski fıçılarında 3 ay bekletildikten sonra fıçılar boşaltılıyor (fıçıda bekleyen birayı maalesef atıyorlar, sanırım lojistik bir sıkıntı oluyor). Bu fıçılara yıllanmış Jameson dolduruluyor ve 4 hafta daha olgunlaştırarak bitiş veriliyor.

gara guzu 4c ipa
Gara Guzu 4c IPA

Sonuç olarak Gara Guzu 4C IPA şişesi renklerinde, “al beni, al beni” diyen bir şişe karşımızda duruyor. Açıkçası Jameson zaten sık tüketirim, tatlı, yumuşak içimli, çiçeksi olur ve birkaç buzla harika gider. Hem biranın fıçıda beklemesi hem Jameson’un fıçıda bitiş verildiği süreler uzun değil bu yüzden orjinal Jameson ile büyük tat farklılıkları yok diyebilirim.

Kokusunda çiçek, bal, kuru meyve ve arkadan hafif narenciye var. Damak ahşapsı, pekmez, bal, hafif şerbetçiotu acılığı ve baharatlı. Bitişte yalnız acılık kalıyor, orta uzun greyfurt acılığı.