jameson stout edition
İÇKİ,  VİSKİ

Jameson Caskmates Stout Edition İrlanda Viskisi

Jameson dünyada en çok tüketilen İrlanda harman viskisi. Viski sevmeyenler bile bol buzlu ya da kokteyl ile seviyor. Bence ve birçok arkadaşımca fiyat performans viskisidir. Jameson Caskmates Stout Edition da son olgunlaştırmanın stout biraların beklediği fıçılarda yapılmasından ismini alıyor.

Fıçı Dostluğu

Mate dost, buluşma, eşleşme demek. Cask de fıçı. Jameson Caskmates viski bitişini farklı içkiler için kullanılmış fıçılarda yapılan bir seri. Viskinin viski ismi alabilmesi için bazı kurallar, kanunlar var. Aroma katamamak da bunlardan birisi. Bu durumda viskilere farklı aromalar, kokular, tatlar katmak için daha önce içlerinde farklı içkilerin beklediği fıçılar bitiş için kullanılıyor.

Detaya girmeden önce daha da detaya girmek isteyenler altta Jameson klasik, İrlanda viskileri ve fıçılama konusunda daha detay bilgiye ulaşılabilir;

Jameson Irish Viski Tadımı

Viski Ülkeleri – İrlanda

Viski Üretim Süreci – Fıçılama (Olgunlaştırma)

Fıçılar Nasıl Kullanılıyor?

Amerika’dan gelen eski bourbon fıçılar iki kez Jameson viskilerini olgunlaştırmak için kullanıldıktan sonra, Franciscan Well Bira Üretim Tesisi’ne gönderilerek İrlanda stout biraların 3 ay dinlenmesi için kullanılıyor.

Sonra tekrar Jameson’a dönerek viskiler son olgunlaştıma için %60 alkol oranında 6 ay bu fıçılara alınıyor. Sonra alkol %40’a düşürülerek şişeleniyor.

Haydin Tadak O Vakit

Karamel, vanilya, taze koyu renk meyveler çilek, bişey bişey berry, badem ezmesi kokuyor. Koku ile paralel tat Jameson klasikteki gibi değil. Tabi kişisel görüş bariz bir sasılık var, sanki fıçı çok kullanılmış ve eskimiş, bira da o viski aromasını veren bütün kimyalalları almış gitmiş gibi. Biraz abarttım tamam. Çiçeksi notalar hakim, tuzlu yemeklere giden baharatlar hakim, az biraz da tarçın, fazlaca ahşapsı tat. Bitişte bitter çikolata acılığı, hafif baharatsı tatlar. Bitiş orta uzun bir miktar damakta ben varım diyor.