glenmorangie the quinta ruban
İÇKİ,  VİSKİ

Glenmorangie The Quinta Ruban 14 Viski Tadım Notu

Glenmorangie The Quinta Ruban 14, Amerikan meşe fıçılarda 10 yıl olgunlaştırıldıktan sonra 4 yıl port şarabı beklemiş fıçılarda bitiş verilmiş bir versiyon. Glenmorangie fıçı bitiş verme konusunda 1980’lerden 1990 ortalarına kadar denedikleri yenilikçi yöntemlerle bu konuda öncüler arasında anılıyor.

Viski farklı ülkelerde yasalarla tanımlanmış kurallarla üretiliyor ve aroma katmak olanaksız. Bu yüzden rengi ve aromasının çok büyük bir kısmını fıçı olgunlaşmasından alıyor. Bu yüzden bir çeşit aromalandırma metodu olan daha önce farklı içkiler beklemiş fıçılar kullanılıyor.

Örneğin Glenmorangie The Quinta Ruban 14’de Portekiz port şarabı (bir çeşit şeri şarabı; damıtılmış şarap olan brendi eklenerek alkol oranı arttırılan bir şarap) bekletilmiş fıçıda ikinci kez olgunlaştırılıyor. Böylece Glenmorangie ailesindeki hem en koyu renkli viski oluşuyor, hem de şaraptan gelen meyvemsi tatlar viskiye geçiyor. Bu fıçılar İskoç yasalarında tanımlanmış en büyük ebatlı ve 700 lt’lik fıçılar bu arada.

Glenmorangie damıtımında İskoçya’nın en uzun imbikleri kullanılıyor. Bu yüzden hafif içimli meyvemsi viskiler üretiyor.

Detay için;

Glenmorangie The Original 10 Viski Tadımı

Viski Üretim Süreci – Damıtma

Glenmorangie The Quinta Ruban 14, bir single malt viski. En az 14 yıl meşe fıçılarda olgunlaştırılıyor. Oldukça koyu renkli. Kuru üzün, kuru kayısı, hafif bir malt ve çikolata kokuyor.

İçimi yakıcı, bol baharatlı, kuru meyve tatları, hafif bir narenciye sanki pişmaniye yemişim gibi tüm ağızımda dağılıyor. Birçok single malttan aldığım o sabunsu tat da başta varla yok arası.

Bitişi muhteşem, tüm meyve aromaları ağızda dakikalarca bekliyor, sonra acıbadem ile bitiyor.

Diğer ekspresyon tadımları için;

Glenmorangie The Nectar Dor Viski Tadım Notları

Glenmorangie The Lasanta 12 Viski Tadım Notu