glenmorangie the_original 10
İÇKİ,  VİSKİ

Glenmorangie The Original 10 Viski Tadımı

Glenmorarangie (glenmorınci diye telafuz ediliyor) Damıtımevi İskoçya Highland Bölgesi’nde. Islay Adası’ndan ArdBeg’in de sahibi. 2004 yılında Louis Vuitton Moet Hennessy tarafından satın alınıyor. Doksanlı yıllardan itibaren 10-12 yıllık olgunlaşmış viskilerin son bitişlerini Porto, Madeira ve başka şarap fıçılarına aktararak yapıyorlar. Viski bitişi konusunda sektöre öncülük ediyorlar.

İskoçya viskileri bölgelerinin genel karakteristiğinde oluyorlar ama tabi her ürün de kendine özgü. Bu noktada imbik özelliği de ön plana çıkıyor. Macallan damıtımevi küçük imbikler sayesinde yağlı, dolgun aromalı viski üretirken en uzun imbikleri olan Glenmorangie hafif viskiler yapıyor. Alkol damıtılırken imbik uzun olduğunda ancak en uçucular yukarı kadar ulaşır bu da yumuşak içimli çiçeksi, meyvemsi bir viski üretilmesini sağlıyor.

Evde bira şarap üreten biri olarak ilginç gelen bir konu yaş maya kullanıyor olmaları. Damıtım sürecinde mayadan gelen aromaların yok olacağı da düşünülerek genelde sektörde toz maya kullanılıyor.

Glenmorangie The Original single malt 10 yıl fıçıda olgunlaştırılmış ve %40 alkol oranında. Glenmorangie ailesinin “introduction to” ya da “101” kısaltmalarını kullanabilecek ama en çok satan versiyonu. En sevdiğim özelliklerinden birisi de 35’lik şişelerde de bulunuyor olması.

glenmorangie family

Portakal, çilek hafif kavun kokuları, çok derinden de uhu kokusu var. Tadımı yakıcı, şeftali, muz, egzotik meyveler, tatlı hangi yaz meyvesi varsa tümünün karışık olduğu dondurma yiyorum gibi. Henüz isli viskiler kadar kalıcı bitişi olan meyvemsi, çiçeksi bir viski göremedim. O tadımda ağzımdaki meyve şöleni hızla belki biraz baharat tatlarıyla o güzel gemilere binip gidiyor.

Diğer tadım notları için buyurunuz;

Glenmorangie The Quinta Ruban 14 Viski Tadım Notu

Glenmorangie The Lasanta 12 Viski Tadım Notu

Glenmorangie The Nectar Dor Viski Tadım Notları