william grant scotch whisky
İÇKİ,  VİSKİ

Glenfiddich Damıtımevi ve Grant’s Viski Ailesi

Glenfiddich Damıtımevi ve Grant’s harman viskilerinden önce sektörden biraz bahsedelim. Viski ve diğer birçok damıtılmış içki yani rakı, votka, cin gibi içkilerde büyük markalar aslında dev şirketlerin bünyesinde. Diageo, Pernod Ricard, Lvmh gibi şirketler neredeyse bildiğimiz tüm içki markalarının sahibiler. İskoçya’nın ücra köşelerinde o pahalı single maltları üreten damıtımevleri işte bu büyük şirketlerin parçası. 1960’lardan sonra viskiler single malt olarak da satılmaya başladığı dönemde büyük şirketler damıtımevlerini almaya başladılar.

William Grant, Mortlach Damıtımevi’nde 20 yıl boyunca çalışıyor. Kendi damıtımevini 1865 yılında Carhu Damıtımevi‘nin satışa çıkarttığı alet edevatları bir pazarlıkla 100 küsür pounda satın alarak kurmaya başlıyor. Glenfiddich damıtımevini inşa ediyor. Damıtımevinde kullanılan taş ve kayaları Fiddich Nehri’nden elde ediyorlar. 1887 yılı noel zamanı imbiklerden ilk alkol geçmeye başlıyor. Damıtımevi o yıldan beri el değiştirmemiş, 5. kuşak Grant’lerin aile işletmesi olarak kalmayı başarmış, bir içki devine satılmamış. Bu büyük bir başarı hikayesi. İşler başarıyla devam edince 1892 yılında ikinci damıtımevi The Balvenie’yi kuruluyor. Sonra Kininvie Damıtımevi de şirkete ekleniyor.

Single Malt Doğuyor

O dönemde viskiler harmanlanarak pazara veriliyor. Şimdiki gibi single malt satışı yok. Bu yüzden damıtımevleri harmanlama yapanlara viskilerini satıyorlar. Aile harman viski üretimi ve pazarlamasını da 1898’de kendisi yapmak istiyor. Pek çok marka ile pazarlıyorlar, en son Grant’s Family Reserve isminde karar kılıyorlar. Mevcutta harmanın içeriğinde firmaya ait damıtımevlerinde üretilen malt viskiler ve daha sonraları açılacak ve yine aileye ait 1963’de açılan Girvan Damıtımevi’nden gelen tahıl viskileri yer alıyor. 1957’de ikonik üçgen tasarımlı şişelerini kullanmaya başlıyorlar. Glenfiddich de yeşil, üçgen şekilli ve etiketinde geyik resmi olan bir şişeye sahip, bu arada Glenfiddich tam anlamı “geyikler vadisi”.

En büyük viski üreticilerinden olan William Grant & Sons bünyesinde The Balvenie, Tullamore DEW, Grants, Glenfiddich, Sailor Jerry, Drambuie, Monkey Shoulder ve Hendrick’s Gin gibi farklı içki markaları var.

Pazarın tamanen harman viskilerce domine edildiği 1963 yılında single malt viskiler üstüne yoğunlaşma kararı alıyorlar ve bu kararları o zaman oldukça garip ve saçma karşılanıyor. Hala dünyanın en çok satan single malt viskisi, sonra The Glenlivet ve sonra The Macallan geliyor. Glenfiddich 32 fermantasyon tankı ve 32 imbik ile üretim yapıyor, yılda 14 milyon litre gibi büyük bir ebatta üretim yapıyor.

Damıtımevi Ziyaretçi Merkezi

Bir diğer önemli girişimleri de damıtımevini bir ziyaretçi merkezi kavramına sokup 1969’da turist çekmeye başlamaları. Şu an İskoçya’da birçok damıtımevi ziyaretçi merkezleri açarak tadım turları ve satış ofislerinde pazarda bulunmayan ekspresyonlarını satıyorlar.

Glenfiddich ile Speyside bölgesi tadım karakterinde ürünler geliştiriyorlar. Taze ve kuru meyvemsi tatlar ve kokular sunan, yumuşak içimli viskiler üretiyorlar. Glenfiddich klasiği olan 12 yıllık ve 15, 18, 21, 30, 40 ve 50 yıllık şişeler de çıkarıyorlar. 15 yıllık üretimi ilginç, İspanyol şaraplarında kullanılan solera sistemi ile karıştırılarak sunuluyor.

Tadım Notları

Grant’s Family Reserve Viski Tadım Notları

Glenfiddich 12 Viski Tadım Notları

Glenfiddich 15 Distillery Edition Viski Tadım Notları

Glenfiddich 15 Unique Solera Reserve Viski Tadım Notları

Glenfiddich 18 Small Batch Reserve Viski Tadım Notları