glenfiddich 15 solera
İÇKİ,  VİSKİ

Glenfiddich 15 Unique Solera Reserve Viski Tadım Notları

Glenfiddich Damıtımevi’nin 15 yıllık şişesi. Glenfiddich 15 Unique Solera Reserve’ün klasikleşmiş 12 ve 18 yıllık versiyonlarından farkı üretiminde solera sisteminden feyzalınmış olması.

O zaman ne ola ki bu solera sistemi? İspanyol ve Portekizlilerin güçlendirilmiş (yüksek alkollü) şarapları var. Fermantasyon aşamasında ya da sonunda alkol eklenerek doğal fermente şaraptan daha alkollü ve tatlı karakterde şaraplar üretiyorlar. Bunların bir kısmını da genelde bir yıl fıçıda olgunlaştırıyorlar.

Olgunlaştırma işleminde bir kat sistemi kullanılıyor. En üstte fıçılarda henüz yeni üretilmiş şaraplar, en altta en uzun yıllanmış şaraplar bulunuyor. Alttaki en olgun fıçılardan bir bölümü zamanı geldiğinde şişelenir ve satışa sunulur, eksilen hacim kadar bir önceki genç kategori fıçıdaki şarap ile tamamlanır. Bu işlem en genç şarabın bulundugu fıçıya kadar tekrar edilir. En genç fıçının eksiği ise henüz yeni üretilmiş ve olgunlaştırılmamış şarap ile tamamlanır. Bu süreç yıllarca fıçılar hiç tam boşaltılmadan devam ettirilir.

solera system
Solera Sistemi – The Whisky Exchange Bloğu’ndan alınmıştır

Glenfiddich de benzer bir sistem kullandıklarını söylese de ben çok benzetemedim. Glenfiddich Damıtımevi’nde Solera Vat isminde 38 tonluk bir meşe tank var. Daha önce kullanılmış Amerikan meşede olgunlaşmış, daha önce kullanılmış Amerikan meşede ve daha sonrasında 3-6 ay kullanılmamış Amerikan meşede olgunlaşmış ve eski şeri fıçılarda 15 yıl olgunlaşmış Glenfiddich 15’ler bu büyük meşe tanka ekleniyor. Şişeleme buradan yapılıyor, büyük tankın yarısına kadar hiç bir zaman boşalmıyor.

Açıkçası bana tek marka single malt harmanı oluşturma gibi geldi, bir nevi farklı fıçı harmanları. Her bir Glenfiddich 15 Solera Vat şişesi bu durumda kendine has tat ve koku profili gösterir diyebiliriz. İlk şişeleme 1998’de yapıldığı için damla damla farklı yıllardan viskiler de içerebilir. Tabi viskinin yaşı fıçıda olgunlaşma süresi olduğu için her zaman 15 yıllık viski olacaktır.

Kokusunda narenciye ve taze meyveler hakim, arkadan hafif meşe, vanilya geliyor. Alkol de ben varım diyor.

Tadımında tabi ki Glenfiddich 12‘ye göre “ben buralarda biraz daha zaman harcadım yeğen” diyor. Alkol bariz törpülenmiş. Hemen sabun tadı arkasından, bol baharat, bal, vanilya ve meyvemsi notalar geliyor.

Bitişte sabun ve baharat hakim. Bence kısa bir bitiş.

Glenfiddich 15 Unique Solera Reserve bir “amansız övücü” viskisi. Glenfiddich 12 ve hatta 18 yıllıkların aksüne bir çok kişi 15 yıllık bu seriyi öneriyor.