gara guzu gara
BİRA,  İÇKİ

Gara Guzu – Gara Porter Bira

Gara Guzu Türkiye’nin ilk craft bira üreticisi. Muğla’da bir aile işletmesi olarak üretime devam ediyorlar. Büyük marketlerde, bence afilli tekellerde ve yine bence afilli restoranlarda bulunabiliyor.

Ücretler yüksek, çünkü butik üretim, Efes ve Tuborg gibi bol ürünleri ve güçlü dağıtım ağları yok.

Gara Guzu Gara porter tipi bira, arpa ve yulaf maltından yapılmış. Rengi siyah. Malt bol kavrulmuş. Maltlama hakkında daha detay bilgi için buyurunuz; Viski Üretim Süreci – Maltlama

Porter ve Stout iki farklı siyah bira. Porter maltlanmış, stout maltlanmamış arpalardan üretiliyor. Stout biranın en ünlü ve ulaşılır olanı tabi ki Guinness. Bol kavrulduğu için kavrulmuş tatlar hakim, kimine acı da gelebilir. Tabi bu acılık acıbademdeki, yoğun kakaolu çikolatadaki “bitter” acılığı.

Porter ve stoutlar ale türü biralar. Oda ısısında fermantasyon gerçekleşir, maya üstten verilir. Genelde filtrelenmeden şişelenir. Bardağa büyük kısmını dökmek, dibini çalkalayarak içmek ya da biranın üstüne bocalamak önerilir.

Gara Guzu Gara’ya gelelim. Köpüğü şahane, rengi şahane. Kokusunda şerbetçiotu, kavruk tatların çok daha önünde. Tadı hem çok acı, hem çok tatlı. Yanık bir acıbadem kurabiyesi yer gibi. Bence çok dengeli, “bu nasıl bir tat ya?” diyerek bir yudum daha ala ala bitiyor. Ne yazık ki 33 cl’lik şişede bulunuyor.

Genelde porter ve stout biralar seven sever, sevmeyen nefret eder biraları bence.