Dünyadan

Floransa İtalya – 2013

Floransa (İtalyanca Firenze ♥) yazıma başlamadan önce, Roma’dan Floransaya’ya geçerken yaşadığımız bir kaç deneyimden bahsetmek istiyorum.
  • Floransa’ya geçiş için hızlı tren ile 43 €’ya 1.30 dk da gittik. Tatilimizin en pahalı tek seferdeki harcamalarından biriydi ama çok rahat, hızlı ve günveli ;)  Normal tren ile 3 küsür saat civarı ve 23 € gibi bir mebla vardı o zaman.
  • Tren biletleri alırken dikkat edin, makinalar var “fast ticket” bir sürü onlardan tık tık alırsınız biletlerinizi. Üzerindeki şekillere bakın bir “cash” ile bir de “Credit Card” ile alınanı var. Makinaya yabancı oldugunuzu hissettirmeyin çevrenizde, hemen nijeryalı tipli abiler, ablalar geliyor “sözde” yardım ediyorlar işte ona bas buna bas falan. Sonra da yardım parası istiyorlar. Biz Roma’da ilkine yardım ettirdik bilerek formatı ögrendik bilet almayı falan, sonrakilerde de geldiler bilet alışlarımızda (şehirler arası bilet bunlar) hep kovdum. :D O makinalardan bilet alınca, tren peronalrının önünde küçük makinalar var kolonlarda takılı. Onlara sokup onaylatıyorsunuz. Niye bilmiyorum herkes öyle yapıyordu, bizde yaptık her seferinde :D

——————————————————————————————————————
Floransa’ya gelirsek, yaz döneminde çok harika olacağını düşündügüm, hayellerimi süsleyen şehir. Özellikle tam bir Assassin’s Creed hayranı olarak, tepesinden atlayıp zıpladığım o mekanları bir bir görmek çok harika bir duyguydu. Daracık daracık sokaklar, Roma2ya nazaran daha fazla insan kalabalığı ve mekan bolluğu. Kışın bile çok hoşuma gitti yazın düşünemiyorum. Çok atraksiyonlu birşeyi yok, maskeli baloya dek gelmek isterdim gerçi, ama şirin geldi, yine her şehrin oldugu gibi buranında tren istasyonu en merkezi yerde, S.M. Novella istasyonu. Bu şehri McDonald’s kapatmış durumda, tren istaasyonu içinde, ve dışarı çıkınca karşılacağınız ana cadde üzerinde büyük şubeleri var. Ama arayan BurgerKing’i bulur o ayrı ♥
 
IMG_20130121_181021
 
1- Firenze Katedrali:
Firenze’nin en görkemli binası. Keisnlikle görmelisinz. İtalya’ya kadar gelip, Firenze’de burayı görmemek ayıp olur gerçekten. Çok muazzam bir bina, içerisi pek ihtişamlı değil (Vatikan’dan sonra hali ile) ama dışarısı çok harika. Ki cupola’sından manzara bir harika. Dediğim gibi ben Assasin’s Creed serisi hayranı olduğum için Floransa’nın ayrı bir önemi vardı bende ve bu binayı görmek gerçekten tüylerimi diken diken etti. Cupola’dan bir “Eagle Vision” açasım geldi ama nafile :S Son olarak imkanınız varsa bu binayı da hem gece hemde gündüz görün iki manzara da çok etkileyici.
 
IMG_20130122_094548
 ——————————————————————————————————————
Katedral 3 kısımdan oluşmakta,
IMG_20130122_102409
1.1- Ana kilise, ve cupola’sı hali ile. (Cupola Del Brunelleschi): 
(Resim Cupola’dan Giotto çan kulesine doğru.)
Önceden değindiğim gibi içi dışı kadar çok matah degil, ama kesinlikle girin gezin, ki zaten cupola’sına çıkmak için gireceksiniz. Cupola’sına mutlaka çıkın diyorum çünki muazzam bir manzara var yine ve bütün Firenze ayaklarınzın altında. Tırmanmak biraz zor olabilir, 300-400 merdiven olduğunu düşünüyorum. Vatikan’la kıyaslarsak tırmannası hep aynı tonda ama ortam ve merdivenler dar kalp varsa denemeyin. Cupola ücreti 8 €.
 
IMG_20130122_111159
 
1.2- Giotto çan kulesi:
(Resim Giotto çan kulesinden Brunelleschi’ye doğru)
Buranında manzarası çok güzel, ki aynı manzara zaten, ama katedrali dışardan, yukardan görmek çok güzel. Sanatsal değerini daha iyi anlıyorsunuz. Giotto’ya çıkmak ise 6€. Buna çıkmak, hem cupola’dan hemde vatikan’dan daha kolay ama sizi yine bir 300-400 merdiven beklemekte. :)
Eğer cupola’dan manzara sizi tatmin ettiyse buraya çıkmasanızda olur aynı manzara sonuçta ama yapacak bir işiniz yoksa çıkın derim.
1.3- Baptistery of Florence:
Buranın içine giremedik. Alım yapıyorlar ama sayılı sanırım biz katedrale girerken alıyorlardı biz çıktık kapatmışlardı. Ama göz ucuyla gördüğüm kadarı ile içerisi bayağı bir işleme ile kaplı görülse güzel olur.
——————————————————————————————————————
IMG_20130122_123354
2- Ponte Vecchio:
Harika bir köprü, tarihi 1300′lere kadar gidiyor sanırım. Dışarısında ev tipi yapılar bulunmakta girişleri köprü üstünden hali ile. Dışardan baktığımızda köprüye yaklaşırken oraların ev olduğunu tahmin etmiştik, hala yerleşimin olduğunu yani. Ama köprüye çıkınca içersinin kuyumcular köprüsü olduğunu gördük. Sağlı sollu tamamen kuyumcular ile dolu.
——————————————————————————————————————
 
3- S.M. Novelle Katedrali:
İçerisi güzeldi baya tabi vatikan’dan sonra pek kesmiyorlar ama olsun güzeller. Dış cepesi ön tarafı yani çok güzel. Arka tarafı tren istasyonuna bakmakta ön tarafı meydana bakıyor. Giriş tren istasyonundan çıktıgınızda gördügünüz kısımda degil. Muhtemelen orasını ön sanıp bir ararsınız :D Buraya giriş ise 5 €.
-elimde bir çok resim mevcut ama her bir tanesi 2.5 mb boyutlarında 8 MP kaliteli resimler. Onları siteye upload etmek sayfaları çok kastırıyor o yüzden belli bir grup resmi yeniden render’leyerek siteye koydum ne yazıkkı burasının resmi render’lediklerimin arasıdna değil. Yakın zamanda resimlerle donatmayı düşünüyorum-
——————————————————————————————————————
Bunun dışında çok önemli müzeler var, Leonardo, Raphael, Michelangelo ve Donatello gibi çok ünlü sanatçıların güzel eserleri, yaptıgı heykelleri mevcut. Bizim çok ilgi alanımız degildi müze gezmek falan çok bakmadık o yüzden bu tür eserlere. Ama büyük bir müzesi var nehrin karşı tarafında, Palazzo Pitti.
——————————————————————————————————————
Umarım sizlere yardımı dokunur, sabırla okuduğunuz için teşekkürler.
 ——————————————————————————————————————